ZIELONA GÓRA:

Uratuj pieroga, barszczyk czy rybę. Przyjdź do Jadłodzielni!

Kolejki w sklepach, suto zastawione stoły, a potem… mnóstwo wyrzuconego jedzenia. Tegoroczne Boże Narodzenie nie musi tak wyglądać! O to, by świąteczne potrawy nie lądowały na śmietniku, dba Jadłodzielnia w Zielonej Górze. Do ratowników żywności możesz dołączyć i ty!

Foodsharing, czyli po prostu dzielenie się jedzeniem z potrzebującymi, zdobywa coraz więcej zwolenników. W przygotowanej do tego celu szafce i lodówce można pozostawić niemal każdy produkt. Zabronione jest surowe mięso, żywność na bazie surowych jajek i alkohol. Każde jedzenie musi być zapakowane i opatrzone datą przygotowania lub przydatności do spożycia. W okresie świątecznym Jadłodzielnia namawia do udziału w akcji „Uratuj pieroga”.

Czas przedświąteczny jest okresem spotkań, Wigilii pracowniczych, rodzinnych i w klasach. Dużo tego jedzenia kupujemy i nie jesteśmy w stanie go zjeść. Stąd nasz apel – nie tylko na stronie naszej, ale i innych Jadłodzielni na terenie Polski – i hasło „Uratuj pieroga”. Bardzo się nam to spodobało. Stwierdziliśmy: właśnie, uratuj pieroga, barszczyk czy rybę i podziel się z innymi.Anna Duciewicz

– Dzielenie daje ogromną radość – podkreśla Anna Duciewicz. Radzi również, co robić, by nie marnować jedzenia. O to można zadbać już na etapie jego kupowania lub przygotowywania.

Polecam to, co sama robię: kartkę. Zastanowić się, jakie potrawy będę szykowała, na ile osób mniej więcej będzie Wigilia. Na kartce piszę, co mam kupić i staram się z tego przygotować Wigilię. Nie jesteśmy w stanie zawsze zaplanować, bo święta to specyficzny czas. Dom jest otwarty, przyjmujemy znajomych, gości i tego jedzenia zawsze jest więcej. Ale jest alternatywa: jeśli zrobimy tego za dużo, nie będziemy mogli zjeść, Jadłodzielnia jest otwarta.Anna Duciewicz

Zielonogórska Jadłodzielnia funkcjonuje od sierpnia tego roku. Mieści się przy Polskim Komitecie Pomocy Społecznej na ulicy Moniuszki 35. Jest czynna całą dobę, również w świąteczne dni.

Anna Duciewicz, Jadłodzielnia Zielona Góra

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: