LUBUSKIE:UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Uniwersytet Zielonogórski rekrutuje do Legii Akademickiej

Ruszyła rekrutacja do Legii Akademickiej, czyli projektu zachęcającego studentów do wstąpienia w szeregi zawodowej armii. W programie uczestniczyć mogą zarówno panowie, jak i panie. Sam zaś nabór prowadzony jest na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Jak informuje Ewa Sapeńko, rzecznik prasowy Uniwersytetu Zielonogórskiego, szkolenia wojskowe składają się z dwóch części. Pierwsza z nich to piętnastogodzinny moduł teoretyczny w formie online.

Ktoś, kto skończy teoretyczną część tego szkolenia, może złożyć wniosek do Wojskowej Komendy Uzupełnień o odbycie ćwiczeń wojskowych na poligonie. 

Część praktyczna opiera się natomiast na dwóch szczeblach. Pierwszy z nich, tak zwany podstawowy, trwa trzy tygodnie i kończy się egzaminem oraz przysięgą wojskową.

Student otrzymuje status szeregowego rezerwy i tym samym zostaje dopuszczony do kolejnego modułu. Może kontynuować swoje szkolenie. Kolejny etap, podoficerski, także trwa trzy tygodnie i kończy się również egzaminem oraz mianowaniem studenta stopniem kaprala. 

Tylko w ubiegłym roku ze szkoleń wojskowych skorzystało 40 studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego. Co ciekawe – od ubiegłego roku projekt Legia Akademicka rozszerzony został także o szkolenie oficerskie. Prowadzą go jednak wyłącznie uczelnie wojskowe.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00