ZIELONA GÓRA:

Rekruci piechoty morskiej na Wagmostawie [Nieznana Zielona Góra]

Lata 1898-1914 w Cesarstwie Niemieckim to okres wielkiego zbrojenia i unowocześniania marynarki wojennej w myśl cesarskiego motta “Nasza przyszłość jest na wodzie” (“Unsere Zukunft liegt auf dem Wasser”). A co ma do tego Grünberg? Całkiem sporo!

Licznie wtenczas zakładano stowarzyszenia, które szkoliły młodzież do przyszłej służby w Cesarskiej Marynarce Wojennej (Kaiserliche Marine). Promowana przez admirała Alfreda von Tirpitza rozbudowa floty spotkała się ze sporym entuzjazmem… w Grünbergu.

Od 1910 roku w mieście działała organizacja “Marine Jugendwehr”, która prowadziła zajęcia z wioślarstwa w ramach przygotowywania i szkolenia przyszłych rekrutów piechoty morskiej (Seebataillon).

Jednym z najlepszych lokali w mieście z wodną infrastrukturą, był “Luisental” (dziś popularny Wagmostaw).

Znajdowało się w nim schronisko młodzieżowe (Jugendheim Luisental), restauracja, a usytuowanie nad wodą na której można było prowadzić ćwiczenia wioślarskie było idealnym miejscem organizacyjnym dla grünberskiego Marine Jugendwehr.

Pierwotnie do organizacji należało 30 osób, a dowodził nią oficer rezerwy Paul Hagemeister.

Młodzież w trakcie zajęć obowiązkowo była ubrana w stroje marynarskie, a na otokach czapek widniał napis “Marine Jugendwehr Grünberg Schlesien”.

Dziś nikt by nie pomyślał, aby na Wagmostawie szkolić przyszłe elity Marynarki Wojennej… 😉

 

Tekst:
dr Grzegorz Biszczanik – historyk, filokartysta, znawca dziejów Zielonej Góry. 

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: