ZIELONA GÓRA:

„Tylko Słowo”, „tylko wiara” i inne zasady ewangelickie. Co mają wspólnego z katolicyzmem?

„Sola Scriptura” i „sola fide” to łacińskie hasła, które są podstawą wiary w Kościele ewangelickim. Ich znaczenie będzie można poznać na spotkaniu w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Zielonej Górze. To kolejna część cyklu „Porozmawiamy o wierze”.

Zasady zostały nazwane na przełomie XVI i XVII wieku. Odnoszą się m.in. do roli Pisma Świętego jako jedynego źródła wiary.

Chcemy także popatrzeć, jak to wygląda obecnie, jeśli chodzi także o teologię rzymskokatolicką. Te zasady poniekąd są coraz bardziej zgodne z teologią katolicką, szczególnie po Soborze Watykańskim II. I chcemy przede wszystkim popatrzeć, co jest podstawą zasady wszystkich wyznań protestanckich, bo nie będziemy mówić tylko o Kościele ewangelickim. Dlatego, że między innymi jedna z zasad, „solum Verbum”, mówi nam o „tylko Słowie”, czyli o słowie widzianym, o sakramentach.ks. Marek Bożek, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Zielonej Górze

Spotkanie odbędzie się dziś, 3 grudnia o 18:00 w sali parafialnej przy ulicy Kazimierza Wielkiego (obok Placu Bohaterów).

W parafii rozpoczął się też Adwent i przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. W tym czasie odbędzie się m.in. spotkanie ekumeniczne, czyli z przedstawicielami różnych wyznań.

Mamy grono spotkań adwentowych, ekumenicznych, na przykład między innymi w Chotkowie. Mamy wyjazdowe spotkania adwentowe, dodatkowo w tygodniu – nabożeństwa adwentowe, rekolekcyjne. Przygotowujemy się podobnie jak w innych Kościołach chrześcijańskich, przez 24 dni.ks. Marek Bożek

Parafia Ewangelicko-Augsburska będzie również uczestniczyć w przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju w Paradyżu.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: