ZIELONA GÓRA:

„To nie był konkurs na najładniejszą, ale najtańszą halę”. Radni o pomysłach na Wzgórza Piastowskie

W sobotę będziemy mogli zobaczyć wystawę prac zgłoszonych do konkursu na projekt hali koncertowo-kongresowej na Wzgórzach Piastowskich. Ekspozycja zostanie otwarta w Centrum Przyrodniczym. Już wcześniej projekty widzieli niektórzy radni i wyrazili swoją opinię.

Janusz Rewers, radny Koalicji Obywatelskiej pojawił się w minionym tygodniu na ogłoszeniu wyników konkursu architektonicznego. Usłyszał ocenę projektów, której dokonali m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Dowiedzieliśmy się, że architekci wybrali projekt zgodnie z wytycznymi zamawiającego. Magistrat wyznaczył bardzo niską kwotę – 28 milionów – na wybudowanie takiej sali. Architekci wskazywali inne projekty jako atrakcyjne, ale podkreślali, że są to projekty zupełnie nie mieszczące się w miejscu, w którym jest dzisiejszy amfiteatr (do tego jest potrzebna dużo większa przestrzeń), a już zupełnie wykraczające poza budżet 28 milionów. Także musimy pamiętać o jednym – konkurs architektoniczny, który się odbył, to nie był konkurs na najładniejszą halę. To był konkurs na coś najtańszego i w miarę najprostszego do wybudowania w miejscu amfiteatru.Janusz Rewers, radny klubu Koalicji Obywatelskiej

Janusz Rewers pozostaje przy stanowisku, że amfiteatr w Zielonej Górze należy zachować. Zorganizował wcześniej akcję „Ratujmy amfiteatr” i zebrał ponad 2 tysiące podpisów za pozostawieniem obiektu. – 80, 90% procent ludzi ankietowanych na różnych portalach internetowych chce remontu amfiteatru. Sala? Proszę bardzo, ale porządna i w innym miejscu – komentuje radny.

Jacek Budziński z klubu Prawa i Sprawiedliwości uważa, że najlepszym pomysłem na budowę sali koncertowo-konferencyjnej jest ten, który wykorzystuje ukształtowanie terenu Wzgórz Piastowskich.

Jeżeli już ma zapaść decyzja o likwidacji amfiteatru w dotychczasowej postaci, to uważam, że najlepszą propozycją jest ta, która wykorzystuje pochylenie terenu. Żeby kaskadowo wykorzystać to, aby w środku hali ludzie mieli widok z tylnych rzędów. Więc sądzę, że najbardziej słuszna jest ta koncepcja, która wykorzystuje walory tego miejsca, tworząc amfiteatr może nie na 5 tysięcy osób, ale na niecałe 2 tysiące. Ale zadaszony i wykorzystujący właśnie te elementy, które dzisiaj tam widzimy.Jacek Budziński, radny klubu Prawa i Sprawiedliwości

Projekt sali na Wzgórzach Piastowskich powstanie prawdopodobnie w połowie przyszłego roku.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: