ZIELONA GÓRA:

Teraz policyjne interwencje będą filmowane. Policjanci mają kamery na mundurach

Od 1 lutego zielonogórscy policjanci pełniący służbę patrolową oraz funkcjonariusze ruchu drogowego nagrywać będą każdą swoją interwencję. Wszystko to, dzięki specjalnym kamerom przymocowanym do policyjnych mundurów.

Mogą one rejestrować w trybie ciągłym obraz, aż do 10 godzin. Kamery przekazywać będą obraz i dźwięk w systemie szyfrowym. Nie oznacza to jednak, że kamery pracować będą bez przerwy, włączane będą jedynie podczas interwencji.

Z podobnego systemu korzystają policjanci w wielu innych europejskich krajach i to już od kilku lat. Dzięki zebranemu przez zagranicznych funkcjonariuszy doświadczeniu, rejestrowanie interwencji wpłynęło na zmniejszenie, aż o 90% skarg dotyczących przeprowadzenia przez policjantów interwencji. Co więcej osoby, które wiedzą, że są nagrywane – a o tym fakcie policjanci muszą powiadomić – kontrolują swoje zachowanie. Kamery zwiększają również bezpieczeństwo funkcjonariuszy podczas służby. Po zakończeniu pracy, funkcjonariusze zostawiają swoje kamery w bazie dokującej, gdzie nagrania zostają zgrywane i archiwizowane w przygotowanym do tego systemie informatycznym.

Autor: Sandra Stempniewska

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: