ZIELONA GÓRA:

Ten dom połączy pokolenia. Młodzież już szykuje się do odwiedzin seniorów!

Dzienny Ośrodek Młodzieżowy przy Władysława IV przygotowuje się do przekształcenia w Dom Wielopokoleniowy – miejsce, które będzie służyć również seniorom. Zanim metamorfozę przejdzie budynek, duże zmiany czekają młodych ludzi. Dziewięcioro z nich weźmie udział w projekcie na rzecz seniorów.

Młodzież w charakterze wolontariuszy będzie odwiedzać prywatne domy osób starszych, a także dom dziennego pobytu na Osiedlu Pomorskim i Dom Kombatanta.

Główną zasadą ich działania będzie praca w małych grupach – dwu-, trzyosobowych. Każdemu teamowi zostanie przydzielony jeden podopieczny. Każdy team przynajmniej raz w tygodniu będzie indywidualnie chodził do prywatnych domów seniorów, aby pomagać im w codziennych czynnościach jak sprzątanie, zrobienie zakupów. Będą również darzyć seniorów wsparciem emocjonalnym. Druga część zadań, którą będą wykonywać nasi wolontariusze, to wspomaganie domu seniora na Osiedlu Pomorskim i Domu Kombatanta. Tam będziemy z kolei chodzić większymi grupami.Katarzyna Kasprzak, wychowawczyni w Dziennym Ośrodku Młodzieżowym, koordynatorka projektu „Wolontariusze bliżej ludzi”

Zanim wolontariusze wyruszą w teren, przejdą szkolenie wprowadzające.

Będziemy na tym szkoleniu poruszać ważne aspekty – jak opiekować się osobami starszymi, jak ogólnie zbudować zaufanie, bo to jest podstawa. Będą się uczyć nawet, jak odpowiednio podnieść starszą osobę, bo to mogą być również osoby schorowane, które będą potrzebowały pomocy fizycznej. A na koniec zrobimy szkolenie podsumowujące.Katarzyna Kasprzak

Celem projektu „Wolontariusze bliżej ludzi” jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób starszych. W przyszłości seniorzy, którymi zajmie się młodzież, będą mogli przychodzić do Domu Wielopokoleniowego.

Poniżej więcej informacji na temat projektu.

Katarzyna Kasprzak

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: