UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Tańczą, śpiewają, uprawiają sport. Osoby z niepełnosprawnością – pełnosprawne w działaniu

Osoby z niepełnosprawnością spotykamy na każdym kroku. Wiele z nich studiuje na Uniwersytecie Zielonogórskim. Aby pokazać, w jaki sposób włączają się w życie akademickie, Rada Studentów Niepełnosprawnych zorganizowała obchody Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Niepełnosprawność nie jest przeszkodą w rozwijaniu swoich zainteresowań. Studenci chętnie oddają się pasji śpiewania, są też aktywni sportowo. Z myślą o nich na uczelni funkcjonuje Sekcja Osób Niepełnosprawnych Akademickiego Związku Sportowego.

Staramy się w ten sposób udzielać. Zresztą powstał nawet, specjalnie dla nas, cykl zawodów sportowych – Integracyjne Mistrzostwa Polski. W nich też aktywnie uczestniczymy.<span class="su-quote-cite">Marlena Pogorzelczyk, przewodnicząca Rady Studentów Niepełnosprawnych Uniwersytetu Zielonogórskiego</span>

Radę tworzą zarówno studenci z niepełnosprawnością, jak i w pełni sprawni. Ci drudzy mogą pełnić funkcję wolontariusza bądź asystenta osoby niepełnosprawnej.

Takim asystentem może być niekoniecznie student, ale najczęściej są to studenci – koledzy z ławki tego studenta z niepełnosprawnościami. Ma to swoje dobre strony – mają razem wspólne zajęcia, wspólne notatki, wspólne zainteresowania. Ale zdarza się, że są również osoby spoza uniwersytetu, profesjonalni asystenci, na przykład rehabilitanci. Przychodzą specjalnie, żeby wspomóc studenta. My oczywiście jako uczelnia podpisujemy z asystentem umowę na świadczenie takich usług.<span class="su-quote-cite">dr Marcin Garbat, pełnomocnik rektora ds. studentów niepełnosprawnych na Uniwersytecie Zielonogórskim</span>

Jeśli nie jesteśmy asystentami, a jedynie studentami, kolegami osób z niepełnosprawnością i bardzo chcemy pomagać, powinniśmy pamiętać, że są to ludzie w większości bardzo samodzielni.

Jeżeli osoba z niepełnosprawnościami nie poprosi o pomoc, to raczej jej nie przeszkadzajmy. Jest ona na tyle zrehabilitowana, że powinna poradzić sobie w tym otoczeniu. Jeżeli już przyszła na wyższą uczelnię, to – tak sądzę – powinna być już na tyle wyuczona pewnych zachowań, że będzie wiedziała, kiedy i kogo poprosić o pomoc.<span class="su-quote-cite">dr Marcin Garbat</span>

W trakcie obchodów Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych prezentowana była twórczość osób z niepełnosprawnością. Pokazywali ją nie tylko studenci, ale również fundacja Ewy Minge – Black Butterflies. Opiekuje się ona osobami z niepełnosprawnością, starszymi i chorymi na nowotwór.

Staramy się pomóc jako psycholodzy, terapeuci, ale też prowadzimy warsztaty. Są to zajęcia dodatkowe, np. rękodzieło, zajęcia z decoupage’u. Będziemy zaczynać, prawdopodobnie od następnego tygodnia, zajęcia z tańca. Mamy też na miejscu rehabilitanta.<span class="su-quote-cite">Sylwia Lemska, kierownik ds. projektów w fundacji Black Butterflies</span>

Ponadto fundacja prowadzi dwa projekty dofinansowane z Unii Europejskiej: dom dziennego pobytu dla seniorów oraz projekt dla osób chorych na nowotwór.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00