ZIELONA GÓRA:

Szukasz pracy bez barier, starasz się o rentę? Eksperci w ZUS-ie podpowiedzą, co zrobić

Przystosowanie otoczenia do potrzeb osób z niepełnosprawnościami to jedna z ważniejszych kwestii. W ostatnim czasie świadomość ludzi na ten temat wzrasta, np. ze względu na to, że nasze społeczeństwo się starzeje. O tym, jaka jest możliwość zwiększenia dostępności obiektów czy usług dla osób z niepełnosprawnościami, będzie mowa w zielonogórskim oddziale ZUS.

W Dniu Osób z Niepełnosprawnością eksperci z kilku fundacji, oddziału NFZ czy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnią, z jakich świadczeń i udogodnień może korzystać osoba z niepełnosprawnością.

Będzie można na przykład dowiedzieć się, co trzeba zrobić, aby otrzymać rentę, jak tę rentę podwyższyć, gdzie można poszukać pracy, będąc osobą niepełnosprawną, jakie przysługują dofinansowania. Skorzystają zarówno osoby niepełnosprawne, jak i ich opiekunowie, ale także pracodawcy i każdy, kto jest tą tematyką zainteresowany.Agata Muchowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego

Ważnym punktem będzie również pokaz zasad savoir-vivre’u wobec osób z niepełnosprawnościami. Fundacja Aktywnej Rehabilitacji przypomni, co mówić i jak się zachowywać, aby ich nie urazić.

Co ważne, sam ZUS jest pozbawiony barier dla osób z niepełnosprawnościami. Dotyczy to również standardów obsługi klientów.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest wolny od barier architektonicznych, także każda osoba niepełnosprawna może się do nas bez problemu wybrać. Na salach obsługi klientów są osoby posługujące się językiem migowym. ZUS ma także jeden z najwyższych stosunków procentowych zatrudniania osób niepełnosprawnych w Zielonej Górze. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jest zatrudnionych ok. 10% osób z niepełnosprawnością.Agata Muchowska

Dzień Osób z Niepełnosprawnością w zielonogórskim oddziale ZUS-u odbędzie się 21 maja między godziną 10:00 a 13:00.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: