ZIELONA GÓRA:

“Święto Plonów” w zielonogórskim Chynowie [Nieznana Zielona Góra]

Zielonogórski Chynów jest jedną z najstarszych miejskich dzielnic. Charakteryzuje się niską zabudową mieszkaniową i wręcz wiejskim krajobrazem. Być może właśnie dlatego postanowiono tam zorganizować Święto Plonów w XXX leciu Polski Ludowej i na ten cel przygotować ogromny kompleks wystawienniczy.

Owe święto zaplanowano z ogromną starannością i miało się rozpocząć 31 sierpnia 1974 roku. Na cele targów przeznaczono działkę o wielkości 7 hektarów, na której postanowiono wybudować prawie 40 pawilonów wystawienniczych oraz wszelką niezbędną infrastrukturę drogową. Wielka wystawa miała trwać aż 14 dni, a przybyłych gości miał zainteresować „dorobek lubuskich hodowców, modelowe rozwiązania budownictwa inwentarskiego oraz eksponaty ilustrujące postęp w wyposażeniu rolnictwa w maszyny i narzędzia rolnicze”. W pawilonach częstowano owocami, warzywami, „swojskimi” wędlinami oraz innymi wiktuałami. Do kupienia oczywiście były dostępne wszelkie możliwe prezentowane sprzęty oraz pamiątki, prasa rolnicza. Odbywał się także kiermasz szkolny a miłośników sportu kuszono meczem piłkarskim Zastal vs Śląsk Wrocław. Na targi miały kursować specjalne i darmowe autobusy, które miały dowozić wszystkich chętnych, nawet jeśli ich ilość była niewielka! Ach co to miało być za święto w stolicy województwa. Nie szczędzono na nie środków. Chętnych do zwiedzania nie brakowało, ale…

…kiedy obchody wojewódzkich dożynek się zakończyły powstał problem. Cóż zrobić z tak ogromnym terenem wystawienniczym powstałym tylko na ten cel? Postanowiono, że corocznie jesienią w Zielonej Górze będą się odbywać Targi Rolnicze, które jednocześnie miały być giełdą na której poszukiwało się producentów maszyn rolniczych.

W latach 80. XX wieku na targach przeważnie było ok. 100 wystawców, „producentów krajowych, zagranicznych i polonijnych”, którzy oferowali swoje urządzenia rolnicze oraz części zamienne. Pokazywano także „wynalazki racjonalizatorskie i nowości techniczne” np. zestaw pieców centralnego ogrzewania przeznaczone… nie tylko dla rolników. Można było także kupić owoce i warzywa.

W latach 90. XX wieku teren zaczął popadać w zapomnienie i budynki niszczały. Zapobiec temu miało przeniesienie giełdy samochodowej z terenów „Polmozbytu”. Niestety przy przygotowywaniu terenu pod giełdę część pawilonów została zburzona. Na zielonogórską giełdę samochodową ściągały tłumy zielonogórzan jak i okolicznych mieszkańców. Ciężko było zaparkować w niedzielne przedpołudnia. Można było tam kupić dosłownie wszystko – od arbuzów po zwierzaki domowe. Giełda funkcjonowała do 2010 roku kiedy przeniesiono ją na al. Zjednoczenia. Dziś prawie nie ma śladu po byłych terenach wystawienniczych – na jej terenie jest dzisiaj supermarket oraz… budowa nowego kościoła.

#NieznanaZielonaGóra #MiastoZG #ZielonaGóra #DawnaZielonaGóra #Schlesien #Chynów

Źródła:
-opracowania własne;
-zbiory własne;
-zasoby Archiwum Państwowego w Zielonej Górze;
-”Gazeta Lubuska”
-”Gazeta Zielonogórska”.

Tekst:
dr Grzegorz Biszczanik – historyk, filokartysta, znawca dziejów Zielonej Góry

Targi Rolnicze na zielonogórskim Chynowie – lata 80. XX wieku. Wystawa pieców CO Zbiory własne. Fot. R. Janowski
Targi Rolnicze na zielonogórskim Chynowie – lata 80. XX wieku. Zbiory własne. Fot. R. Janowski
Targi Rolnicze na zielonogórskim Chynowie – lata 80. XX wieku. Zbiory własne. Fot. T. Gawałkiewicz
Targi Rolnicze na zielonogórskim Chynowie – lata 80. XX wieku. Zbiory własne. Fot. T. Gawałkiewicz
Targi Rolnicze na zielonogórskim Chynowie – lata 80. XX wieku. Zbiory własne. Fot. T. Gawałkiewicz
Tereny po dawnych Targach Rolniczych na zielonogórskim Chynowie. Fot. własne
Tereny po dawnych Targach Rolniczych na zielonogórskim Chynowie. Fot. własne
Tereny po dawnych Targach Rolniczych na zielonogórskim Chynowie. Fot. własne
Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X