ZIELONA GÓRA:

Światło tym, którzy odeszli. Pamiętajmy o zasłużonych mieszkańcach

W uroczystość Wszystkich Świętych wspominamy nie tylko bliskich, ale również osoby zasłużone. W Zielonej Górze służy temu coroczna akcja „Podaruj światło pamięci”.

Na miejskiej nekropolii spoczywa wielu reprezentantów środowiska nauczycielskiego, kulturalnego i społeczników. Liczba tych, którzy odeszli, ciągle się powiększa.

W ubiegłym roku odwiedziliśmy groby trzynastu honorowych obywateli miasta. W tym roku będzie to już piętnastu. Niestety do tej listy doszli Jan Muszyński i Janusz Koniusz. Myślę, że to piękny zwyczaj, jaki wprowadziliśmy już kilkanaście lat temu, że co roku staramy się dotrzeć, zapalić lampkę i pokazać, że pamiętamy o tych, którzy zasłużyli na honorowe obywatelstwo miasta Zielona Góra.Edward Markiewicz – Sojusz Lewicy Demokratycznej, stowarzyszenie My Zielonogórzanie

Uczestnicy akcji upamiętnią również m.in. Eugenię Pawłowską, Włodzimierza Boguckiego i Władysława Korcza. Nie pominą także zmarłych niedawno działaczy SLD – Jacka Karbownika, Romana Fileckiego i Jana Tumińskiego.

Światło pamięci na zielonogórskim cmentarzu pozostawią też osoby ze związków zawodowych. Związek Nauczycielstwa Polskiego będzie wspominał dawnych związkowców oraz nauczycieli tajnego nauczania.

OPZZ i ZNP pamięta też o swoich przedstawicielach związku. Tych, których wśród nas nie ma, a którzy przyczynili się do tworzenia ruchu pracowniczego w naszym regionie. Na ich grobach również chcemy zapalić to światełko pamięci. Pamiętajmy również w ten dzień o nauczycielach tajnego nauczania. Spotkamy się pod tablicą, na pewno zapalimy tam również znicz. Oraz pamiętajmy o szczególnej osobie, która jest na cmentarzu w Zielonej Górze. To Nina Gabis, która należała do Klubu Tajnego Nauczania.Monika Bocian, Związek Nauczycielstwa Polskiego, przewodnicząca wojewódzkiej rady Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych

Download (DOCX, 12KB)

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X