ZIELONA GÓRA:

Światło tym, którzy odeszli. Pamiętajmy o zasłużonych mieszkańcach

W uroczystość Wszystkich Świętych wspominamy nie tylko bliskich, ale również osoby zasłużone. W Zielonej Górze służy temu coroczna akcja „Podaruj światło pamięci”.

Na miejskiej nekropolii spoczywa wielu reprezentantów środowiska nauczycielskiego, kulturalnego i społeczników. Liczba tych, którzy odeszli, ciągle się powiększa.

W ubiegłym roku odwiedziliśmy groby trzynastu honorowych obywateli miasta. W tym roku będzie to już piętnastu. Niestety do tej listy doszli Jan Muszyński i Janusz Koniusz. Myślę, że to piękny zwyczaj, jaki wprowadziliśmy już kilkanaście lat temu, że co roku staramy się dotrzeć, zapalić lampkę i pokazać, że pamiętamy o tych, którzy zasłużyli na honorowe obywatelstwo miasta Zielona Góra.Edward Markiewicz – Sojusz Lewicy Demokratycznej, stowarzyszenie My Zielonogórzanie

Uczestnicy akcji upamiętnią również m.in. Eugenię Pawłowską, Włodzimierza Boguckiego i Władysława Korcza. Nie pominą także zmarłych niedawno działaczy SLD – Jacka Karbownika, Romana Fileckiego i Jana Tumińskiego.

Światło pamięci na zielonogórskim cmentarzu pozostawią też osoby ze związków zawodowych. Związek Nauczycielstwa Polskiego będzie wspominał dawnych związkowców oraz nauczycieli tajnego nauczania.

OPZZ i ZNP pamięta też o swoich przedstawicielach związku. Tych, których wśród nas nie ma, a którzy przyczynili się do tworzenia ruchu pracowniczego w naszym regionie. Na ich grobach również chcemy zapalić to światełko pamięci. Pamiętajmy również w ten dzień o nauczycielach tajnego nauczania. Spotkamy się pod tablicą, na pewno zapalimy tam również znicz. Oraz pamiętajmy o szczególnej osobie, która jest na cmentarzu w Zielonej Górze. To Nina Gabis, która należała do Klubu Tajnego Nauczania.Monika Bocian, Związek Nauczycielstwa Polskiego, przewodnicząca wojewódzkiej rady Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych

Download (DOCX, 12KB)

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: