ZIELONA GÓRA:

„Suwak” i korytarz życia już obowiązkowe. Jak jeździć prawidłowo?

Już nie uprzejmością, a obowiązkiem kierowców jest jazda „na suwak”. 6 grudnia weszły w życie przepisy dotyczące naprzemiennego ruchu na drodze. Zmiana w prawie o ruchu drogowym wprowadziła również obowiązek tworzenia tzw. korytarza życia.

Korytarz życia polega na udrożnieniu drogi służbom ratunkowym, by te mogły szybciej dotrzeć np. na miejsce wypadku. Kierowcy mają obowiązek utworzyć wolną przestrzeń na jezdni. Ci, którzy są na lewym pasie, zjeżdżają do lewej krawędzi, a ci z prawej – do prawej.

Bardziej skomplikowana jest jazda „na suwak”.

Jeżeli następuje znaczne ograniczenie prędkości (z naciskiem na znaczne), kiedy kończy się pas ruchu, kiedy powstały utrudnienia na tym pasie ruchu, wówczas stosujemy przepis dotyczący jazdy „na suwak”. Raz jedzie pojazd, który porusza się po wolnym pasie ruchu, a następnie kierowca jadący za nim ma obowiązek przepuścić jeden pojazd czy zestaw pojazdów nadjeżdżający jednym pasem ruchu.asp. szt. Andrzej Gramatyka, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze

Na drodze, gdzie nieczynne są np. dwa z trzech pasów ruchu, przepuszczamy najpierw pojazd z prawej i lewej strony. Jazda na suwak nie obowiązuje, kiedy mamy krótki pas najazdowy, który pozwala włączyć się do ruchu. Także na drogach ekspresowych i autostradach.

Wiedzę i doświadczenie związane z jazdą „na suwak” i korytarzem życia sprawdzaliśmy u zielonogórskich taksówkarzy.

– Wcześniej był problem. Tworzyły się przepotężne korki, które można było skrócić o przynajmniej połowę. Naprawdę w ostatnim okresie wyraźnie odczułem, że kierowcy zaczęli stosować się do tej zasady – dodał naczelnik zielonogórskiej drogówki.

zgora.lubuska.policja.gov.pl
zgora.lubuska.policja.gov.pl

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: