UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Spacer po anatomii w MZL dobiega końca

Od 27 września w Muzeum Ziemi Lubuskiej prezentowana była wystawa „Spacer po anatomii”. To unikatowa w historii naszego muzeum prezentacja, której uroczysty finisaż zaplanowano na środę (18.10).

A dlaczego wyjątkowa? „Spacer po anatomii” – to wystawa Wiesława Ramacha połączona z prezentacją prac zrealizowanych przez członków Lubuskiego Stowarzyszenia Osób z Chorobą Parkinsona i ich Rodzin. Wiesław Ramach jest rzeźbiarzem wykonującym swoje prace głównie w granicie. Mieszka na co dzień na Kaszubach. Szczegóły przybliża prof. Ewa Narkiewicz-Niedbalec z Uniwersytetu Zielonogórskiego, sekretarz stowarzyszenia.

Po raz pierwszy mamy do czynienia z taką wystawa, że są prezentowane prace profesjonalisty z długim stażem i prace amatorów, osób dorosłych, które w zasadzie po raz pierwszy w życiu miały do czynienia z rzeźbą. Osoby te rzeźbiły w masie plastycznej, podobnej do gliny, ale niewymagającej pieca.prof. Ewa Narkiewicz-Niedbalec

Warsztaty artystyczne z rzeźby pod okiem Wiesława Ramacha odbyły się w czerwcu tego roku w Pustkowie nad Bałtykiem jako wypełnienie wolnego czasu przy okazji zabiegów rehabilitacyjnych. Co osobom cierpiącym na chorobę Parkinsona dało obcowanie ze sztuką?

Parkinsoniści często zmagają się poza swoją podstawową chorobą z depresją. Każda sytuacja, która pokazuje, że mogą zrobić jeszcze coś innego, coś, czego nie spodziewają się, że mogą zrobić, a pobyt nad morzem w Pustkowie stwarzał bardzo dogodną sytuację do tego.prof. Ewa Narkiewicz-Niedbalec

Finisaż wystawy jutro (18.10) o 17:00 w gmachu Muzeum Ziemi Lubuskiej, a cała rozmowa z prof. Ewą Narkiewicz-Niedbalec do wysłuchania poniżej.

Godzina Rektorska 17-10

Zobacz więcej
Back to top button
X