ZIELONA GÓRA:

Solidarność z Białorusią – również w Zielonej Górze. Jak pomagamy ludziom na Wschodzie?

W minionym tygodniu ludzie w różnych krajach na świecie obchodzili Dzień Solidarności z Białorusią. Święto zaproponowała Swiatłana Cichanouska, kandydatka w ubiegłorocznych białoruskich wyborach prezydenckich. Demonstracja poparcia dla obywateli za naszą wschodnią granicą odbyła się także w Zielonej Górze.

Wiec zorganizowali członkowie stowarzyszenia „Nowa Białoruś”. Przynieśli ze sobą flagę Polski oraz biało-czerwono-białą flagę Białorusi – symbol demokratycznej opozycji. Wspierają Białorusinów, którzy wciąż protestują przeciwko sfałszowaniu wyborów i są za to karani. Stowarzyszenie pomaga także osobom, które szukają schronienia przed prześladowaniami.

Dużo zajmujemy się teraz – bo dostaliśmy pozwolenie – pomocą Białorusinom w azylach. Dzwonią, zwracają się do nas osoby, które tam siedzą i potrzebują pomocy. Na przykład mąż chce załatwić pracę żonie, która jest lekarką. Chce tu przyjechać. Powiedzieliśmy, że znajdziemy jej pracę i cała rodzina przyjedzie do Zielonej Góry. W taki sposób będziemy ściągali specjalistów, którzy uciekają z Białorusi. Będziemy pomagać tu przy szukaniu mieszkania i czegoś dla dzieci, na różne sposoby. Szykujemy i wysyłamy też paczki.

Organizacja wzięła także udział w konkursie na plakat solidarności z białoruską społecznością.

Stowarzyszenie „Nowa Białoruś” w Zielonej Górze liczy obecnie ok. 30 członków – Polaków i Białorusinów. Nadal poszukuje siedziby.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: