ZIELONA GÓRA:

Skutki orkanu: w Zielonej Górze nadal brak prądu, nie działa ujęcie wody w Obrzycy

W którymś momencie 100% miasta straciło zasilanie. Prąd był włączany sukcesywnie – mówił Janusz Kubicki. Prezydent zwołał konferencję i podsumował sytuację w związku z wieczorną nawałnicą.

W okolicach Zielonej Góry ponad 220 tysięcy gospodarstw nie miało prądu. Zasilanie nie dochodziło m.in. do Leśniowa Wielkiego, z którego Zielona Góra ma dwie linie. Około godziny 23 podłączono zasilanie awaryjne z Bolesławca w części miasta.

Nam chodziło o to, by jak najszybciej włączyć zasilanie do szpitala wojewódzkiego. Oczywiście wszystkie agregaty prądotwórcze działały. Wszystkie służby również funkcjonowały. Natomiast do tej pory nie ma prądu w części miasta. Dotyczy to w dużej mierze dzielnicy Nowe Miasto, tam gdzie są linie napowietrzne. Energetyka nie jest w stanie określić, kiedy przywróci się normalne zasilanie.Janusz Kubicki

Straż interweniowała ponad 300 razy, policja – 60. Jedna osoba trafiła do szpitala po tym, jak drzewo przygniotło jej samochód. Policja kieruje ruchem drogowym, gdyż wyłączona jest sygnalizacja świetlna.

Są również problemy z dostawą wody. Nie działa główne ujęcie wody na Obrzycy. Normalnie funkcjonują te na Zaciszu, w Zawadzie i na Zjednoczenia. Zabezpieczonych jest 17 tysięcy metrów sześciennych wody dla miasta.

Co z placówkami oświatowymi?

Mamy brak prądu w kilku przedszkolach: na Moniuszki, Szczekocińskiej i Krasickiego. Nie funkcjonują w sposób normalny, są natomiast zajęcia opiekuńcze, są napoje i kanapki. Szkoły podstawowe – na Jaskółczej i Zespół Szkół Specjalnych. Zawada, Ochla, Drzonków, Stary Kisielin – tam nie funkcjonują szkoły i zespoły edukacyjne. Tam również są zapewnione zajęcia opiekuńcze, napoje i kanapki. Jeśli chodzi o szkoły ponadgimnazjalne – Liceum Ogólnokształcące nr 1, Zespół Szkół Budowlanych i Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego na Botanicznej – tam zajęcia zostaną skrócone.Janusz Kubicki

Zalecane jest także omijanie zielonogórskich parków.

Zakład Gospodarki Komunalnej uruchomił numer interwencyjny zgłoszeń skutków nawałnicy: 68 322 91 00. Na bieżąco ekipy porządkują kanalizację i sprawdzają stan dróg.

Szczegóły w całym materiale z konferencji.

konferencja prezydenta miasta po wichurze

 

Zobacz więcej
Back to top button
X