ZIELONA GÓRA:

Sięgnijmy gwiazd z Planetarium Wenus! Dziś warto obserwować niebo

W połowie sierpnia na niebie można oglądać prawdziwy kosmiczny spektakl – deszcz meteorów. Perseidy, nazywane potocznie spadającymi gwiazdami, są w rzeczywistości pozostałością po komecie, która co 133 lata przecina orbitę Ziemi. Jasne smugi, które widać przed upadkiem meteorów, są rezultatem ich spalania w ziemskiej atmosferze.

Takim widokiem możemy nacieszyć oczy razem z Planetarium Wenus i Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii. Noc Spadających Gwiazd wyjątkowo będzie transmitowana przez internet i komentowana za pośrednictwem Radia Index, ale i tak ma dostarczyć wielu wrażeń.

Pomyśleliśmy, by nawiązać współpracę z państwem, z Radiem Index. Na żywo będziemy relacjonować to, co widzimy na niebie. Zachęcamy państwa, żeby włączyć radio, wyjść na dwór, wybrać sobie jakieś fajne, ciemne miejsce, gdzie dobrze widać niebo i patrzeć w nie, słuchając radia. Być może uda nam się zobaczyć tego samego Perseida. Dodatkowo, na naszym fanpage’u Planetarium Wenus na Facebooku będziemy mieli relację wideo – obraz z teleskopu.

 

Jakie warunki sprzyjają oglądaniu meteorów na niebie?

Warto w miarę możliwości wyjść gdzieś na otwartą przestrzeń, żeby mieć jak najwięcej widocznego nieba i żeby było tam ciemno. W środku miasta, na jakiejś wolnej przestrzeni to nie najlepszy pomysł, bo jednak jest dużo różnych świateł i niebo nie jest ciemne. Warto pojechać za miasto, gdzieś na przedmieścia, mieć teren otwarty. Oczywiście będzie najlepiej, jak niebo będzie bezchmurne, ale jak się zdarzą pojedyncze chmury, to też nie jest przeszkoda, aby obserwować Perseidy.

Perseidy to jedna z najaktywniejszych grup meteorów. W ciągu godziny może ich spaść od kilkudziesięciu do nawet stu.

Transmisja z Nocy Spadających Gwiazd rozpocznie się dziś (14 sierpnia) o godzinie 21:30 i potrwa dwie godziny. Nastawcie więc radio na 96 FM, śledźcie też stronę Planetarium Wenus!

https://www.facebook.com/index96fm/videos/1432539440264526/

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X