KULTURA:ZIELONA GÓRA:

Sam Kepler zacierałby ręce! 5. Urodziny Centrum Nauki Keplera i Centrum Przyrodniczego

Chociaż minęło tylko pięć lat, trudno sobie wyobrazić nasze miasto bez tych dwóch instytucji popularyzujących naukę od malucha aż po seniora. Nazwa Planetarium Wenus zobowiązuje. Z jednej strony zapisała się w pamięci mieszkańców na trwałe jako wspomnienie dawnego, największego kina w Zielonej Górze, z drugiej pozwala spojrzeć w gwiazdy i w przyszłość. Nie zapominajmy również o nieco później otwartym Centrum Przyrodniczym, które swoimi wystawami dinozaurów i innych gadów, dostarcza wielkie emocje na miarę słynnego „Jurassic Park” Stevena Spielberga.

Już od roku planowane było wielkie fetowanie okrągłych urodzin. Miał być kolejny Piknik Naukowy, a przygotowania były na piątkę! Jednak stało się inaczej i chociaż koronawirus pokrzyżował harmonogram wydarzeń, organizatorzy stanęli na wysokości zadania.

W sobotę, 18 lipca będzie wielkie święto! Rozpoczynamy 5. Urodziny Centrum Nauki Keplera i Centrum Przyrodniczego. Nie może Was zabraknąć!

Marta Blonkowska podpowiada gdzie rozpoczyna się świętowanie.

A zaczynamy następująco: Centrum Przyrodnicze zaprasza przez cały czas na swoją nową wystawę „Zoom”, na której jest zgromadzonych niesamowicie dużo ciekawych eksponatów. Tego dnia będzie można kupić bilet za 5 zł czyli 5 zł na piąte urodziny. Centrum Przyrodnicze serdecznie zaprasza, będą też drobne upominki dla odwiedzających.

W sobotni wieczór, o godzinie 18:00 w Planetarium Wenus będzie można zobaczyć premierowy pokaz autorskiego filmu „Błękitna Kropka”, zrealizowanego w technologii Active Stereo 3D. W trakcie pokazu widzowie będą przemierzać bezkres kosmosu, kierując się ku najdalszym obszarom znanego nam Wszechświata, odkrywając miejsce naszej planety w otaczającej nas przestrzeni.

A Planetarium Wenus o godzinie 18:00 zaprasza na pokaz premierowy autorskiego filmu w 3D. To nie jest łatwa sprawa stworzyć taki pokaz, więc wielkie brawa dla grafików i programistów oraz specjalistów z Planetarium Wenus, bo ich praca odbywała się też w tym trudnym okresie kwarantanny, kiedy ten projekt był dopinany. “Błękitna Kropka” – tak się nazywa ten film. Błękitna, bo to nasza planeta. Film zrobiony w oparciu o zdjęcie, które w 1990 roku było wykonane przez sondę Voyager 1. Ono było taką inspiracją do tego, żeby właśnie nazwać naszą planetę błękitną kropką. Jest ona bardzo malutka we wszechświecie i o tym jest ten pokaz.

Wszyscy mieszkańcy będą mieli okazję zobaczyć na zielonogórskim Starym Rynku okolicznościową wystawę fotografii, na których uwieczniono etapy powstawania Planetarium Wenus. To będzie mocny akcent okrągłej urodzinowej rocznicy.

A co będzie scalać te działania Centrum Przyrodniczego i Planetarium – to wystawa, która stanie w przestrzeni zielonogórskiego deptaku przy ratuszu, i ta wystawa będzie przedstawiała właśnie pięć lat działalności Centrum Nauki Keplera. Będą to plakaty z wydarzeń, często naprawdę genialne. Plakaty tworzone przez grafików planetarium i przez grafików ZOK. Będą zdjęcia z wydarzeń, więc będzie można siebie gdzieś tam odnaleźć na niektórych zdjęciach (oczywiście z jakimiś opisami), będą informacje o budynkach w których znajdują się instytucje. Wiemy, że to są bardzo ciekawe historie. Na przykład Kino Wenus czy Planetarium Wenus. Jak powstało, i co towarzyszyło otwarciu kina w nawiązaniu do planetarium. Naprawdę warto przyjść i zobaczyć tę wystawę.  Ona będzie stała około jednego miesiąca. Przy okazji spaceru niedzielnego można obejrzeć co tam przez te 5 lat Centrum Nauki Keplera zmajstrowało.

Więcej informacji na temat 5. Urodzin Centrum Nauki Keplera i Centrum Przyrodniczego możecie zdobyć na stronie www.planetariumwenus.pl.

 

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: