ZIELONA GÓRA:

Rozliczenie 1% podatku. Na co wyda go stowarzyszenie „Warto jest pomagać”?

Prawie 900 tysięcy złotych od ponad 14 tysięcy osób z całej Polski otrzymało stowarzyszenie „Warto jest pomagać”. To oczywiście efekt akcji związanej z przekazywaniem 1% podatku na organizacje pożytku publicznego. Teraz stowarzyszenie zajmie się rozdzielaniem pieniędzy na konta swoich podopiecznych.

Grzegorz Hryniewicz, prezes stowarzyszenia „Warto jest pomagać”, tłumaczy, że dopiero ze szczegółowej informacji urzędu skarbowego wynika, którym podopiecznym podatnicy przekazali pieniądze.

Każda organizacja otrzymuje jedno konto, które jest kontem 1% podatku. Właściwie od czerwca do końca lipca te pieniądze spływają. Wiemy już, jaka to jest kwota, ale nie wiemy, jaki jest cel szczegółowy. W przelewach jest napisane „od 120 podatników” albo „od 50 podatników”. Nie wiemy dokładnie, dla kogo są te pieniądze, ale urząd skarbowy ma obowiązek do końca września przesłać płytę z rozliczeniem. Taką płytę właśnie otrzymaliśmy. Już te pieniądze będziemy filtrować, mamy informacje, jakie pieniądze dla kogo są.<span class="su-quote-cite">Grzegorz Hryniewicz</span>

W ubiegłym roku kontrola ministerialna wykazała, że do potrzebujących trafia 96% pieniędzy, które otrzymuje stowarzyszenie.

Panie, które przyjechały z Gorzowa, z urzędu wojewódzkiego, były zaskoczone. Powiedziały, jak to jest możliwe, jak organizacja działa. Tutaj zabrała głos moja księgowa. Powiedziała, że też jest zdziwiona, bo prowadzi ponad 100 różnych organizacji i to jest ewenement, żeby takie środki przeznaczać na podopiecznych.<span class="su-quote-cite">Grzegorz Hryniewicz</span>

Głównym zadaniem stowarzyszenia „Warto jest pomagać” jest pomoc dzieciom i dorosłych z różnymi schorzeniami. Organizacja opłaca podopiecznym zakup sprzętu medycznego, leków czy zwraca koszty dojazdu do szpitali. Na początku roku szkolnego prowadzi również akcję „Wyprawka szkolna”. W grudniu stowarzyszenie organizuje natomiast charytatywną galę „Warto jest pomagać”, na której zbiera pieniądze dla jednego z podopiecznych.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00