ZIELONA GÓRA:

Restauracja pod kapeluszem Napoleona [Nieznana Zielona Góra]

Niedaleko Wieży Braniborskiej znajduje się jeden z najbardziej charakterystycznych budynków naszego miasta. Jego oryginalny dach przypominający kapelusz Napoleona wyróżnia się wśród innych domów Zielonej Góry. To dawna restauracja “Weinschloss” przy ul. Pięknej 20.

Budynek został wybudowany w 1820 roku, a w związku z tym jest jednym z najstarszych budynków w Zielonej Górze. Dziś stoi w ścisłej zabudowie domków jednorodzinnych, ale prawie 200 lat temu był samotnym punktem na mapie miasta, na stoku wzniesienia, otoczony licznymi winnicami oraz ogrodami.

Pierwotnie był domem mieszkalnym, a restauracja w “winnym zamku” zaczęła działalność od 1865 roku. Zapraszała w swoje progi kusząc gości świeżymi, domowymi ciastami idealnymi do kawy.

Oferowano także świeże (prosto z beczki) piwo Koźlak (Bock). Wedle reklam prasowych z 1884 roku z tychże specjałów można było skorzystać w poniedziałek, środę i czwartek od godz. 15:00.

W 1886 roku dom przebudowano i powstała w ten sposób większa sala restauracyjna oraz tłocznia win. Od 1900 roku restauracja wzbogaciła się o sąsiednią działkę i zorganizowano tam ogródek restauracyjny.

W 1914 roku właścicielem budynku został Artur Bautz, który otworzył winiarnię (Weinstube Weinschloss) oferując gościom swoje wina. Restauracja pomimo dużej konkurencji ze strony lokalu “Grünbergshöhe” (dziś Wieża Braniborska) była bardzo często odwiedzana przez mieszkańców.

Niestety trwająca pierwsza wojna światowa nie przyniosła oczekiwanych zysków z działalności i w 1916 roku budynek ze wszystkimi zabudowaniami gospodarczymi zostaje kupiony przez Deutsche Wollenwaren Manufaktur AG.

Firma przerobiła restaurację na mieszkania pracownicze. Funkcje mieszkalne budynek pełni do dzisiaj.

Dawna restauracja ogrodowa odeszła w zapomnienie, a dziś trudno nawet zauważyć, że kiedyś było to jedno z najpopularniejszych miejsc w mieście, pomimo że dom jest wpisany do rejestru zabytków, ale dopiero od… 2013 roku.

 

Tekst i materiał ikonograficzny:
dr Grzegorz Biszczanik – historyk, filokartysta, znawca dziejów Zielonej Góry. 

 

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00