ZIELONA GÓRA:

Remedium na smog? Energia elektryczna i cieplna ramię w ramię

O tym, że prof. Grzegorz Benysek znalazł się w naukowej grupie doradczej  działającej przy PGNiG już mówiliśmy. Tematyka, jaką naukowiec naszej uczelni będzie się zajmował związana jest również ze smogiem.

Zanieczyszczone powietrze to temat szeroko komentowany w całej Polsce, również w Zielonej Górze. Sposobów na walkę podawano mnóstwo. Od kar dla palących „czym popadnie”, przez edukowanie, a skończywszy na dofinansowaniu lepszej jakości opału lub wymiany pieców na bardziej ekologiczne.

Z pomocą może przyjść też nauka, o czym w Akademickim Radiu Index mówił prof. G. Benysek. Dyrektor Instytutu Inżynierii Elektrycznej na UZ w ramach współpracy z PGNiG chce proponować konkretne rozwiązania mające wpłynąć na poprawę jakości powietrza w miastach najbardziej zanieczyszczonych.

Będę proponował rozwiązania, dzięki którym odbiorcy indywidualni z gazu będą mogli produkować energię elektryczną i cieplną. To może być remedium na smog. Z gazu emitujemy znacznie mniej szkodliwych substancji w porównaniu z piecami węglowymi. W małych miejscowościach to nie przemysł, tylko odbiorcy indywidualni palą czym popadnie. W Niemczech są rozwiązania systemowe. Tam nie opłaca się palić butelkami plastikowymi, opłaca się je sprzedać. Trzeba też budować świadomość, która pozwoli walczyć ze smogiem – powiedział prof G. Benysek.

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00