ZIELONA GÓRA:

Reformacja i co dalej? Jak rozwijał się Kościół luterański? Odpowiedź na wtorkowym spotkaniu

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Zielonej Górze kontynuuje spotkania z cyklu „Rozmowy o wierze”. Po informacjach, jak powstał Kościół luterański, czym była reformacja i jak do niej doszło, kolej na dalsze losy Marcina Lutra. Następna rozmowa będzie dotyczyć jego działalności w latach 1520-1546.

Rok 1520 jest czasem, w którym Marcin Luter utwierdza się w swoich przekonaniach na temat Kościoła w Europie. Zaczyna też upowszechniać nową wiarę.

Zaczyna się ten rozdział w życiu reformatora i w ogóle reformacji, gdzie jest większy nacisk na samodzielność pracy reformatorów. To jest duży przedział czasowy, bo ponad 25 lat. Marcin Luter spotykał się z wieloma różnymi rzeczami i także rozwój jego teologii się zmieniał. Spotkanie nazwaliśmy dość kontrowersyjnie – „Marcin Luter – człowiek między Bogiem a diabłem”. Dlatego, że dla niektórych osób Marcin Luter jest usposobieniem czy uprzedmiotowieniem osoby diabła, która chciała podzielić Kościół. Dla innych znów jest osobą uważaną za bohatera wiary.ks. Marek Bożek, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Zielonej Górze

Mniej więcej w tym samym czasie poglądy Lutra dotarły także do Polski. Pojawiły się dzięki kupcom, którzy podróżowali m.in. drogą morską.

Pierwsze „przecieki” reformacyjne to 1518 rok. Ale kiedy mówimy o reformacji w Polsce, to faktycznie jest to rok 1519-1520. Na początku reformacja pojawiła się szczególnie w miastach handlowych. Kupcy udający się na Zachód przywożą ze sobą między innymi tezy Lutra bądź inne pisma, które już napisał. W niektórych miastach niektórzy proboszczowie postanawiają, że w pewnym momencie swoją parafię zmieniają na parafię w nurcie reformacyjnym – dziś powiedzielibyśmy, że ewangelickim czy luterańskim. Mamy taki przykład z Gdańska.ks. Marek Bożek

Spotkanie o rozwoju teologii Lutra odbędzie się we wtorek, 1 października o godzinie 18:00 w sali parafialnej przy ulicy Kazimierza Wielkiego 11 (obok Placu Bohaterów). Szczegóły – w poniższym materiale.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X