ZIELONA GÓRA:

Raetsch – słynne nazwisko w Grünbergu [Nieznana Zielona Góra]

Dawniej przy dzisiejszej ul. Chrobrego nie było wielkiej zabudowy, gdyż większość terenu zajmowały winnice. Jedna z nich należała do Heinricha Raetscha. W 1894 r. uzyskał on zgodę na wybudowanie zakładu z piwnicami do leżakowania koniaków. Tak zaczęła się historia jednego z najważniejszych i najbardziej znanych zakładów naszego miasta – Weinbrennerei Hch Raetsch A.G.

Budowa zakładów trwała zaledwie dwa lata, a budynki do dziś zachwycają swoim wyglądem. Raetsch obok swojej fabryki wybudował okazał willę, w której zamieszkał.

Firma dysponowała najnowocześniejszymi urządzeniami w mieście, a produkcja była częściowo zmechanizowana poprzez wykorzystanie pomp i pras hydraulicznych.

W 1898 r. Heinrich Raetsch przekazał zakład swoim synom Carlowi i Curtowi, którzy zamieniając profil produkcji zaczęli produkcję wódek i likierów. Cały czas inwestowali w fabrykę dobudowując biura, magazyny i inwestując w nowy sprzęt. Firma nieprzerwanie działała do 1945 r.

Po II wojnie światowej zakłady zostały upaństwowione, a na ich bazie powstała Lubuska Wytwórnia Wódek Gatunkowych „Polmos”. LWWG została sprywatyzowana i zmieniono nazwę na “V&S Luksusowa Zielona Góra S.A.”, a w 2014 roku przekształciła się w firmę o nazwie “Wyborowa S.A.”. Podczas remontów pomieszczeń odkryto firmowy napis, który odnowiono.

Dziś w dawnych zakładach Raetscha znajdują się departamenty Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, a wewnątrz nie zapomniano o historii tego miejsca.

 

 

Tekst i materiał ikonograficzny:
dr Grzegorz Biszczanik – historyk, filokartysta, znawca dziejów Zielonej Góry. 

 

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X