ZIELONA GÓRA:

Radni KO chcą sportowych stypendiów dla uzdolnionej młodzieży

Nie tylko dla mistrzów i nie tylko dla uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Radni miejscy Koalicji Obywatelskiej proponują stypendia dla uzdolnionych młodych sportowców.

Projekt uchwały zakłada, że objęci programem stypendialnym przez 10 miesięcy otrzymywaliby wsparcie w wysokości 250 zł. Mówi przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej w radzie miasta Marcin Pabierowski.

To nie jest uchwała o nagrodach, która obowiązuje w Zielonej Górze. Ona jest bardzo okrojona i tylko obowiązuje za złoty medal mistrzostw kraju. Srebrny medalista, który stracił np. 2 sekundy wychodzi z niczym. Ta uchwała rozbudowuje ten system. Trener będzie mógł wskazać zawodnika, będzie mógł go motywować i będzie mógł go nagradzać poprzez stypendium, które będzie trwało 10 miesięcy.

W projekcie uchwały jest możliwość wsparcia zawodników, którzy zajmują czołowe miejsca nie tylko w mistrzostwach świata czy Europy, ale też mistrzostwach Polski i okręgowych. Kandydatury miałaby weryfikować komisja składająca się z trenerów. Projekt uchwały po raz pierwszy został złożony w październiku. Mówi radny Adam Urbaniak.

Projekt podlega opinii prezydenta, ale w statucie jest napisane, że opinii, a nie czterem opiniom. Tymczasem ten projekt już dostał cztery opinie. Za każdym razem prezydent – zakładając, że weźmie nas na przetrzymanie – zgłasza kolejne problemy. My z uporem maniaka wprowadzamy poprawki, żeby prezydenta usatysfakcjonować, ale tam znów pojawia się problem. Nie rozumiemy, skąd ten ostracyzm i “zamrażarka”.

Radni Platformy Obywatelskiej liczą, że nad uchwałą pochylą się już na najbliższej sesji rady miasta, która planowana jest 1 marca. Programem stypendialnym miałoby zostać objętych trzydziestu młodych sportowców. Roczny koszt to 75 tys. zł.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X