ZIELONA GÓRA:

R. Brodzik: 1 maja to święto wszystkich ludzi pracy

Jak w dzisiejszych czasach celebrowany jest dzień 1 maja? Święto Pracy w czasach PRL kojarzyło się z obowiązkowymi pochodami, a jak kojarzy się dziś i czy nadal jest celebrowane?

Przedstawiciele Lewicy nie zapominają o 1 maja, co podkreśla Radosław Brodzik, działacz Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

1 maja to okres, kiedy my się uaktywniamy, bo to ważne święto dla nas nie tylko jako święto ludzi pracy i manifest związany ze wsparciem robotników, którzy zginęli, a właściwie zostali zamordowani w 1886 roku w Chicago. My pokazujemy, że ludzie pracy są dla nas ważni.

Brodzika pytaliśmy o negatywne wspomnienia Polaków związane ze Świętem Pracy i obowiązkowymi pochodami.

Konotacje wywodzą się z różnych systemów i historii, którą mieliśmy. Historia się jednak zmienia, a oczekiwania i obrona ludzi pracy nie zmieni się nigdy. Możemy mówić, że świat się zmienił, że system polityczny się zmienił, ale w pewnym sensie, że ludzie pracy są tłamszeni, nie otrzymują wynagrodzenia, pozostaje prawdą. Kto, jak nie Lewica się o to upomina.

Młodzi przedstawiciele Lewicy w regionie z okazji Święta Pracy planują wspólne sprzątanie Parku Zacisze. – Chcemy uczcić 1 Maja wykonując wspólną pracę dla miasta i okolicznej przyrody. Zapraszamy chętnych i zatroskanych mieszkańców miasta – piszą w komunikacie. Sprzątanie w sobotę rozpocznie się o 13:00.

Zobacz więcej
Back to top button
X