ZIELONA GÓRA:

Przy zielonogórskim szpitalu powstał hotel. Niezwykły, bo dla owadów! [WIDEO]

Dwie niepozorne budki, a w nich pokoje – a wręcz apartamenty – dla małych, szpitalnych gości. Mowa o owadach, które mogą znaleźć schronienie w specjalnych hotelikach. Niewielkie konstrukcje zainstalowano na skwerze pomiędzy Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym, a Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Drewniane domki przyjechały do Zielonej Góry z Wrocławia, a pierwsi lokatorzy powinni się w nich pojawić jeszcze w tym sezonie. Każdy hotel ma 60 cm wysokości i wykonany jest z polskiego drewna. Wnętrza wypełnione są między innymi trzciną. Mówi Paweł Zabilski z fundacji VACO.

Widzimy jaka jest pogoda za oknem. Upał doskwiera też niestety owadom. Efekt cieplarniany i zmiana klimatu są coraz bardziej widoczne. Poprzez takie hotele wychodzimy naprzeciw owadom, pomagamy im. Zwłaszcza, że to my jesteśmy zagrożeniem dla nich. To jest ogromne działanie dla środowiska i ekologii.

Żeby hotele zaczęły funkcjonować pełną parą potrzebne są jeszcze kwiaty. Zabilski ma nadzieję, że te pojawią się przy budka już niebawem. Natomiast Robert Kowalik ze Szpitala Uniwersyteckiego podkreśla, że tego typu budki idealnie wpisują się w proekologiczną politykę placówki oraz plany na najbliższe lata.

W ramach polityki proekologicznej kończymy ogromny projekt termomodernizacji. Dzięki niemu zmniejszy się zapotrzebowanie oraz zużycie energii elektrycznej. W planach jest też modernizacja ścieżek oraz dróg wewnętrznych na terenie szpitala, będą także nowe nasadzenia. Pojawią się także parkingi dla rowerów, ładowarki dla aut elektrycznych, do tego tężnia solankowa.

Zielona Góra jest jednym z kilku miast, które fundacja wybrała na lokalizację swoich hoteli. Podobne budki zainstalowano jeszcze we Wrocławiu, Opolu oraz Poznaniu.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X