ZIELONA GÓRA:

Przy Placu Kolejarza przebadasz się w kierunku cukrzycy

Według badań Komitetu Zdrowia Publicznego Publicznego PAN w 2013 r. na cukrzycę chorowały prawie 3 miliony Polaków (włączając osoby niezdiagnozowane). Tymczasem są sygnały ostrzegawcze, które pozwalają wcześnie wykryć chorobę. Pomocna może być też… ankieta.

Program wczesnego wykrywania i zapobiegania rozwojowi cukrzycy realizuje przychodnia Medkol w Zielonej Górze. Tam można wykonać badania w kierunku cukrzycy. Są one szczególnie polecane kobietom w pierwszym trymestrze ciąży i osobom, które dotąd nie były leczone i badane pod kątem choroby.

Pierwszym krokiem jest wypełnienie elektronicznego kwestionariusza. Wystarczy podać w nim dane kontaktowe i odpowiedzieć na pytania dotyczące rozpoznania cukrzycy. Po wysłaniu ankiety w ciągu 5 dni pacjent otrzyma informację o terminie wizyty. Na wizytę można również umówić się od poniedziałku do piątku między 15:00 a 18:00. Wystarczy zadzwonić pod numer 792 038 363.

Kolejny etap to badania laboratoryjne, lekarskie i pielęgniarskie oraz określenie czynników ryzyka. Niepokojące sygnały mogą wystąpić już w tzw. stanie przedcukrzycowym. Jest to ciemniejsze zabarwienie skóry na kolanach, łokciach lub karku, wzmożone pragnienie i senność.

Badania w kierunku cukrzycy są prowadzone w siedzibie przychodni Medkol przy Placu Kolejarza 1 w Zielonej Górze. Program wczesnego wykrywania choroby jest realizowany dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego. Koszt projektu wynosi 185 tysięcy złotych.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00