ZIELONA GÓRA:

Przy Kopernika na razie pusto. Los skweru w rękach zielonogórzan

Skwer przy ulicy Kopernika, przy którym rośnie 800-letni cis, może zupełnie zmienić swój wygląd. Co tam powstanie? To zależy od mieszkańców. Możliwość wypowiedzenia się na temat zagospodarowania skweru daje im fundacja Lyada.

Organizacja po raz trzeci bierze udział w akcji „Masz Głos” prowadzonej przez Fundację Batorego. Wcześniej zajęła się m.in. sadzeniem kwiatów na zielonogórskich osiedlach. W tegorocznej edycji akcji chce zainteresować zielonogórzan właśnie skwerem w okolicy konkatedry.

Wybraliśmy ten teren dlatego, że jest to jeden z terenów, który bardzo prosi o uwagę i opiekę ze strony mieszkańców. Pomyśleliśmy więc, że może zabierzemy się za ten kawałeczek. Tym bardziej, że już przeprowadzaliśmy tam zajęcia dla dzieci w ramach akcji „Kulturka podwórka”. Zauważyliśmy, że naprawdę jest to świetne miejsce do odpoczynku, naturalna oaza zieleni. Fajnie by było, gdyby można było coś tam zrobić, zachęcić mieszkańców do tego, żeby podzielili się swoimi pomysłami, co mogłoby powstać na tym skwerze.Irina Brovko, fundacja Lyada

Przy wsparciu Młodzieżowej Rady Miasta prowadzi konsultacje społeczne. Udało się zebrać pierwsze opinie mieszkańców.

Odzew był bardzo duży, ludzie chętnie dzielili się swoimi pomysłami. Każdy mówił o tym, że warto coś tam zrobić, że cokolwiek zrobimy, wszystko będzie dobrze. Były pomysły, żeby powstała tam siłownia pod chmurką, plac zabaw dla dzieci. Był pomysł na altanki, tak żeby osoby starsze, które mieszkają w pobliżu, też mogły skorzystać z tego skweru i w cieniu przetrwać latem upał.Irina Brovko

W ramach konsultacji z mieszkańcami fundacja zaplanowała kilka działań. W tę sobotę, 16 marca Irina Brovko wraz z Beatą Tokarz porozmawiają z zielonogórzanami na skwerze. Spotkanie potrwa od 10:00 do 14:00.

Przygotujemy różne materiały, jak kolorowe kartki, mapki, żeby można było zaznaczać na nich swoje pomysły i abyśmy mogli wykorzystać je w następnych działaniach. A za tydzień, 23 marca do Zielonej Góry przyjeżdża Krzysztof Ślebioda z Torunia (przedstawiciel Pracowni Zrównoważonego Rozwoju – przyp. red.). Poprowadzi warsztaty, zapraszamy na nie każdego mieszkańca i organizacje pozarządowe. Warsztaty odbędą się w siedzibie Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej przy ulicy Dąbrowskiego.Irina Brovko

Na warsztatach zebrani będą analizować zgłoszenia od mieszkańców oraz podpatrzą, jak podobne tereny są zagospodarowane w innych miastach. Efektem warsztatów będzie plan, na podstawie którego powstanie kilka wizualizacji miejsca.

Fundacja Lyada jest także po wstępnych rozmowach z miejskimi radnymi. – Popierają nasz pomysł i angażują się w tę akcję. Jesteśmy więc dobrej myśli: że skwer zostanie zagospodarowany i wszystkie pomysły mieszkańców będą oczywiście wzięte pod uwagę – mówi Irina Brovko.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: