ZIELONA GÓRA:

Przedszkole Misia Uszatka „ratuje” misie. Rosną przyszli medycy?

Ratownicy wcale nie są straszni, a misie mogą służyć nie tylko do zabawy, ale i nauki. Takiej, która może w przyszłości uratować życie. O tym przekonały się dzieci z Przedszkola nr 3 w Zielonej Górze. Właśnie na pluszakach ćwiczyły udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej.

Maluchy uczyły się pod okiem ratowników medycznych z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Wraz z Adamem Waligórą oceniały „przytomność” misiów i liczyły uciśnięcia „klatki piersiowej”.

Zajęcia dla dzieci są częścią działania, które ratownicy prowadzą w powiecie nowosolskim i zielonogórskim. Wydali najmłodszym już prawie 1000 dyplomów małego ratownika.

Główne cele, które przyświecają naszej akcji, to oswojenie dzieci z ratownikami i przybliżenie tego zawodu. Budowanie kadr od samego początku. Chodzi też o to, żeby dzieci się nas nie bały, kiedy przyjedziemy karetką na miejsce wypadku. Bo to jest trauma, nieraz nie żyją rodzice, jest cierpienie, krew i ból. Jeszcze przyjeżdżają ratownicy, którzy zakładają wkłucia. Straszenie dzieci „uspokój się, bo pan ci da zastrzyk” to najgorsza kara. Jak przyjdzie rzeczywiście dać zastrzyk, wtedy jest poważny problem. Oswajamy dzieci – że nie jesteśmy diabłami, które przychodzą zadawać ból, ale niesiemy ulgę i pomoc.Adam Waligóra, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Zielonej Górze

Akcja w przedszkolu to forma obchodów Światowego Dnia Zdrowia. Oprócz niej Przedszkole nr 3 realizuje program wychowania zdrowotnego, także we współpracy z innymi placówkami.

Ta akcja jest jedną z wielu, w której uczestniczy przedszkole. Mieliśmy okazję przez kilka lat uczestniczyć w tego typu akcjach w Urzędzie Marszałkowskim. Bierzemy też udział w zajęciach, które prowadzą zielonogórskie przedszkola. Realizujemy mnóstwo zajęć i konkursów o tematyce ratownictwa medycznego. Dzieci zdają sobie sprawę, że umiejętności, które wynoszą, będą procentowały w życiu dorosłym.Marzena Kmetko, dyrektor Przedszkola nr 3 w Zielonej Górze

Placówkę odwiedziła też marszałek Elżbieta Polak, która na ręce dyrekcji przekazała prezent niespodziankę. Przypomniała również o bezpłatnych badaniach profilaktycznych, jakie przez cały tydzień przeprowadzą lubuskie szpitale.

Otworzyliśmy wszystkie szpitale, wszystkie marszałkowskie jednostki z okazji Światowego Dnia Zdrowia. Można bezpłatnie się przebadać. Mówię o profilaktyce raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego, ale również raka płuc, ponieważ realizujemy program „Zdrowe Płuca Lubuszan”. Pierwszego kwietnia wystartował też nowy program – w kierunku wykrywania nowotworów głowy i szyi, który realizuje szpital w Zielonej Górze.Elżbieta Polak

Marszałek uważa, że zajęcia udzielania pierwszej pomocy powinny być obowiązkowe w przedszkolach i szkołach.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: