KULTURA:ZIELONA GÓRA:

Przed nami FUMA 2022 [GODZINA REKTORSKA]

Przed nami XIII odsłona Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Fuma. W trakcie wydarzenia mieszkańcy regionu zobaczą wokalistów z całej Polski, a także będą mieli okazje pojawić się na koncercie galowym, którego gwiazdą w tym roku będzie Katarzyna Groniec. 

Konkurs odbywa się wieloetapowo, bo uczestnik najpierw przechodzi przez eliminacje, a potem najlepsi dostają się do etapu finałowego. W tej edycji organizatorzy otrzymali ponad 100 zgłoszeń, a z tej liczby zostało wybranych 24 wykonawców w grupie dziecięcej i młodzieżowej. Krzysztof Mroziński z Zielonogórskiego Ośrodka Kultury zdradził nam kuchnie tegorocznej edycji FUMY.

Jest to normalny koncert z zespołem na żywo. Później odbywa się, to w kilku etapach. Wykonawcy przyjeżdżają do nas w czwartek na dwa dni przed koncertem galowym. Następnie biorą udział w warsztatach prowadzonych przed Anne Ozner. Mamy też próby z orkiestrą festiwalową, maglowanie uczestników, ostatnie poprawki. Jest to duże wsparcie, bo nie przyjeżdżają z biegu i nie wchodzą na scenę. Prace nad finałem są bardzo mozolne.

 

Młodych wykonawców będzie oceniać Jury w skład, którego wchodzą m.in Aleksander Maliszewski – przewodniczący jury, kompozytor, dyrygent, założyciel orkiestry Alex Band czy Katarzyna Groniec – piosenkarka. Festiwal cieszy się w Polsce dużą popularnością.

Poziom z roku na rok wzrasta, można też powiedzieć że się utrzymuje i jest bardzo wysoki. Rzeczywiście jest to festiwal rozpoznawalny na mapie w Polsce. Nawet jeżdżąc z ramienia ZOK na różne wydarzenia słyszę pytanie, kiedy FUMA? Kiedy można się zgłaszać?

 

Za warstwę muzyczną kompozycji odpowiada Krzysztof Mroziński. W trakcie programu “Godzina Rektorska” zdradził co musi zawierać festiwalowy utwór.

Komponując je nie chciałbym zbliżać się do tego, co obecnie jest modne. Zawsze lubię układać piosenki, które mi grają w środku, ale biorę też pod uwage iż nie będą wykonywał tego ja czy artysta nagrywający płytę tylko po ten utwór może sięgać wielu innych wykonawców z różną wrażliwością. Staram się wypośrodkować, a to nie jest proste, żeby ten utwór brzmiał aranżacyjnie i produkcyjnie tak by po pierwszych dźwiękach ktoś mógł po niego sięgnąć.

 

Przypomnijmy, że festiwal rozpoczyna się w ten piątek, a jego finałem będzie sobotni koncert Katarzyny Groniec.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X