HOTLUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Protest sędziów w Zielonej Górze. “Niepokoją nas kolejne działania polityków”

W czwartek, przed Sądem Rejonowym w Zielonej Górze odbyła się kolejna akcja wspierająca sędziów ze Stowarzyszenia Sędziów “Iustitia”.

Sędziowie każdego 18-go dnia miesiąca, na znak solidarności z represjonowanymi sędziami – Igorem Tuleyą, Pawłem Juszczyszynem i Beatą Morawiec, wychodzą przed budynki Sądów w całym kraju, wyrażając tym sprzeciw wobec praktykom łamania prawa przez organy państwa.

My sędziowie przychodzimy tutaj nie tylko po to, żeby zaprotestować, ale też po to, żeby pokazać, że jesteśmy zdeterminowani jako grupa, żeby walczyć o praworządność. Najbardziej niepokoją nas kolejne działania władzy ustawodawczej, w tym polityków, którzy dążą do zmniejszenia władzy ustawodawczej w Polsce. Niepokoi nas to, że trójpodział władzy jest zachwiany.

Na placu Słowiańskim protest wspierali członkowie Komitetu Obrony Demokracji. Poza formą protestacyjną akcja miała na celu informowanie mieszkańców miasta o obecnej sytuacji w sądownictwie i prokuraturze.

Uważamy, że Polska jest krajem praworządnym i zasady obowiązujące u nas, jak i w całej Unii Europejskiej powinny obowiązywać nadal. Jeżeli tzw. izba dyscyplinarna wciąż działa, chociaż nie powinna, jeżeli są negatywne konsekwencje dla sędziów wykonujących swoje obowiązki, to przychodzimy, aby pokazać, że nie są sami.

Organizatorzy rozdawali również pocztówki wsparcia z wyrazami otuchy i wsparcia do “zesłanych” prokuratorów, którzy decyzją prokuratora krajowego z dnia na dzień zostali oddelegowani do pracy w prokuraturach odległych o kilkaset kilometrów od ich domów.

Autorzy: Katarzyna Mayer Bzowa, Tomasz Noskowicz

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: