ZIELONA GÓRA:

Profesjonalizm od podstaw. Młodzi sportowcy otrzymają finansowe wsparcie

Zielona Góra to miasto, którego silną stroną jest sport. Jednak, jak zauważa radny Marcin Pabierowski, dobrze stoi głównie sport zawodowy. Jednak dzięki programowi stypendialnemu, który powstał z jego inicjatywy, poprawi się także sytuacja sportu dla dzieci i młodzieży i sportu kwalifikowanego.

Do osiągnięcia sukcesu często nie wystarcza sam talent. Jak w wielu innych dziedzinach, tak
i w sporcie, pieniądze wiele umożliwiają. Tym razem chodzi o odpowiednie przygotowanie młodych sportowców, co w przyszłości może zaowocować uprawianiem sportu zawodowo.

Miasto przeznacza wielkie pieniądze na sport zawodowy, ale musimy pamiętać o sporcie dzieci i młodzieży oraz sporcie kwalifikowanym. To właśnie z tych dwóch rodzajów aktywności powstaje  produkt końcowy, jakim jest sport zawodowy. Sport kwalifikowany, czyli udział w zawodach sportowych na wysokim poziomie współzawodnictwa. Ta forma wsparcia to również istotna promocja miasta, gdyż zawodnicy startują w wielu imprezach i turniejachwyjaśnia Marcin Pabierowski.

Efektem tych wniosków jest program stypendialny zawodników Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Zielonej Górze.

Aby młodzież rywalizowała na poziomie z rówieśnikami z innych miast lub innych państw, potrzeba wsparcia właśnie na poziomie juniorskim, młodzieżowym. Przykładowo pływakowi nie wystarczy tylko chodzić na treningi. Istotna jest jeszcze fizjoterapia, masaże, psycholog. To są rzeczy, które w dużej mierze finansują rodzice, bo klubów na to nie stać. Wsparcie finansowe jest zatem niezbędne, bo dobrze rokujący zawodnik bez odpowiedniego zaplecza, w końcu rezygnujedodaje M. Pabierowski.

Regulamin przyznawania stypendium został opracowany wspólnie z dyrekcją szkoły i trenerami.
W skład komisji stypendialnej wchodzą przedstawiciele rady ZSOiS, zespół trenerów, dyrektor szkoły, wicedyrektor ds. sportowych oraz sam radny.

Dla kogo stypendium?

Stypendium może otrzymać zawodnik w wieku szkolnym, który uprawia dyscyplinę sportu we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez Polski Związek Sportowy lub podmioty działające z jego upoważnienia i jest uczniem szkoły sportowej. O stypendia wnioskują zawodnicy w dyscyplinach: akrobatyka, strzelectwo, tenis stołowy, pięciobój nowoczesny, karate, pływanie, piłka koszykowa, piłka nożna, żużel. Jak podkreśla radny, możliwość finansowania tak wielu różnych dyscyplin, umożliwiła wzajemna współpraca ze sobą trenerów, zarówno sportów indywidualnych, jak i zespołowych.

Na stypendia Marcin Pabierowski przeznaczył w tym roku z puli radnego ok. 45 tys. zł. Wcześniej dzięki wsparciu radnego przeprowadzono remont w bursie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X