ZIELONA GÓRA:

Powstanie pomnik ks. Kazimierza Michalskiego. Rozpoczął się konkurs na rzeźbę

Ks. Kazimierz Michalski – postać związana z Wydarzeniami Zielonogórskimi z 1960 roku – będzie mieć swój pomnik w Zielonej Górze. Uchwałę w tej sprawie podjęli już wcześniej radni. Teraz miasto ogłosiło konkurs rzeźbiarski dla artystów.

Procedura wygląda podobnie jak w przypadku konkursu na rzeźbę św. Urbana czy pomnik z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Do konkursu zaproszono 14 artystów z naszego regionu, m.in. Roberta Tomaka, Artura Wochniaka i Małgorzatę Bukowicz. Każdy z potencjalnych twórców pomnika otrzymał informacje o lokalizacji monumentu i samym księdzu Michalskim.

To wszystko wymaga pracy umysłowej, pracy projektowej. Wiadomo, że do projektów podchodzi się uciążliwą pracą – to nie jest błysk pioruna z nieba. Jestem przeciwniczką pomników, w których najważniejsze są sznurówki. Raczej myślę o formie, fakturze i o treści.<span class="su-quote-cite">Małgorzata Bukowicz, zielonogórski okręg Związku Polskich Artystów Plastyków</span>

Pomnik ks. Kazimierza Michalskiego musi spełniać konkretne wymagania. Powinna być to rzeźba dynamiczna, która będzie oddawać charakter duchownego. Musi także zawierać symbole, które jednoznacznie kojarzą się z księdzem.

Ta postać powinna być wysoka i szczupła, bo taki za życia był ksiądz. Powinna również zawierać symbole, które są przynależne księdzu, czyli krzyż. I to, co również było znakiem rozpoznawczym dla ks. Kazimierza Michalskiego – powinna mieć trójkąt z literą “P” w środku, ponieważ ksiądz Michalski był więźniem obozu koncentracyjnego w Dachau.<span class="su-quote-cite">Wioleta Haręźlak, dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta, przewodnicząca komisji konkursowej</span>

Artyści będą przygotowywać modele pomnika w skali 1:4. Z projektów komisja konkursowa wybierze najlepszą pracę. Gotowy monument stanie na skwerze przed konkatedrą. Wizerunek ks. Michalskiego ma być zwrócony w stronę kościoła.

Ciekawostka: mianowicie kiedy księdza Michalskiego przysłano do Zielonej Góry, to zamieszkał na plebanii, na której mieszkał niemiecki proboszcz – ks. Georg Gottwald. Nie wyjechał stąd, dopóki nie wyjechał ostatni mieszkaniec Niemiec. To piękne świadectwo dwóch kapłanów – niemieckiego i polskiego, który będąc w Dachau, zgodnie żył na tej plebanii.<span class="su-quote-cite">ks. Włodzimierz Lange, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze</span>

Prace konkursowe będą oceniać m.in.: dr Tadeusz Dzwonkowski – dyrektor Archiwum Państwowego, Leszek Kania – dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz miejskie i wojewódzkie konserwatorki zabytków – Izabela Ciesielska i Barbara Bielinis-Kopeć.

Konkurs zostanie rozstrzygnięty 27 września. Zwycięska praca zostanie odsłonięta w maju przyszłego roku, w trakcie obchodów 60. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich. Pomnik będzie współfinansowany przez Instytut Pamięci Narodowej.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00