ZIELONA GÓRA:

Powstaje szpital dla jeży. Możemy dołożyć się do jego budowy

W Zielonej Górze tworzy się nowy szpital. Jego pacjentami będą… mieszkańcy naszych lasów i parków. Stowarzyszenie Inicjatywa dla Zwierząt przygotowuje lecznicę dla jeży. Zwierzaki znajdą w niej schronienie, a także opiekę weterynaryjną.

Jesień to dla jeży czas przygotowania do hibernacji. Nim zapadną w zimowy sen, potrzebują odpowiednio dużo pożywienia. Niestety, nie każdy kolczasty czworonóg ma tyle szczęścia. W szpitalu znajdzie się miejsce dla jeży, które są osłabione i chore.

Opieka będzie dwutorowa. Pierwsza część będzie typowo szpitalikowa, czyli wizyty lekarza weterynarii i opieka medyczna, druga część to odkarmianie, bo będą tam i maluchy, które nie mają matek, i starsze jeże, po chorobach, które potrzebują dobić do odpowiedniej wagi przed wypuszczeniem czy hibernacją. Będziemy więc to dzielić.Katarzyna Burak, zastępca prezesa stowarzyszenia Inicjatywa dla Zwierząt

Lecznica ma już specjalistyczny sprzęt, m.in. inkubator. Prosi również o pomoc mieszkańców. Potrzebna jest m.in. lodówka na pokarm dla jeży, ręczniki, wysokie pojemniki i nawilżane chusteczki. Czworonogami zaopiekują się wolontariusze.

W tym sezonie będę to ja i dwóch wolontariuszy, którzy zostali już przeszkoleni. Natomiast w przyszłym sezonie – musimy zobaczyć, jak bardzo nam się to rozwinie. Na pewno nie będzie to typowy wolontariat, jak na przykład w schronisku dla zwierząt, że może przyjść każdy. Myślę, że wyselekcjonujemy sobie osoby, które będą mogły zajmować się tymi zwierzętami, dlatego, że są to zwierzęta dzikie, prawnie chronione. Bycie z człowiekiem musi być ograniczone do minimum – tylko wchodzimy, sprzątamy, podajemy leki, karmimy i wychodzimy.Katarzyna Burak

Katarzyna Burak przypomina, że jesienią jeże chętnie goszczą w naszych ogródkach. Warto więc pomyśleć o tym, by nie sprzątać liści, z których te zwierzęta budują swój azyl. Jeśli zaś znajdziemy jeża, który nie ma schronienia i wygląda na wychudzonego, powinniśmy zawieźć go do schroniska lub najbliższego lekarza weterynarii.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: