ZIELONA GÓRA:

Ponad 50 ofert w Dziale Zamiany Mieszkań. O zamianę nie zawsze łatwo

Miesiąc po tym, jak w Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej uruchomiono Dział Zamiany Mieszkań, przyglądamy się działaniu tej instytucji. Jak duże jest zainteresowanie mieszkańców i jakich lokali najczęściej dotyczy? O tym Katarzyna Matuszkiewicz, kierownik Działu Zamiany Mieszkań.

Ludzie dzwonią cały czas, dopytują. Oczywiście nie wszystkie informacje wynikają z mediów (chodzi o stronę internetową ZGM – przyp. red.), toteż musimy je uzupełniać. Mamy w tej chwili większość mieszkań, które zielonogórzanie chcą zamienić na większe. Ale mamy też dużo lokali w kamienicach, z piecami, często też bez łazienki. Ludzie chcą polepszyć sobie warunki, ale trudno taki lokal zamienić. Mamy również lokale w blokach.Katarzyna Matuszkiewicz

Na stronie Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej funkcjonuje baza ofert zamiany. Obecnie znajduje się w niej ok. 50 lokali. Oferty dotyczą przede wszystkim mieszkań komunalnych.

ZGM pomaga w formalnościach związanych z procesem zamiany mieszkań. Kompletuje umowy, analizuje też oferty, z którymi przychodzą mieszkańcy. Przypomnijmy, jakie dokumenty zielonogórzanie muszą przygotować, gdy chcą zamienić mieszkanie:

Pierwsze, co trzeba zrobić, to udać się do nas, pobrać odpowiednie druki i je wypełnić. Przy lokalu komunalnym dodatkowo potrzebna jest umowa najmu, jeśli taką się posiada, bo często przy zadłużeniu nie ma tego tytułu. Jeśli jest to mieszkanie własnościowe, to na pewno trzeba mieć akt notarialny.Katarzyna Matuszkiewicz

Zamiana mieszkań jest też wyjściem na… wyjście z długów. Wówczas mieszkanie można zmienić na mniejsze, z mniejszymi opłatami i łatwiej spłacić zobowiązania, co jest alternatywą dla egzekucji komorniczej za długi.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: