ZIELONA GÓRA:

Pomagają od 20 lat. Jubileusz społeczników ze Sztabu Ratownictwa

20-lecie świętował społeczny Sztab Ratownictwa w Zielonej Górze. Bez wynagrodzenia i z dobrych chęci pomaga ludziom. Działalność organizacji polega przede wszystkim na zabezpieczaniu imprez oraz udzielaniu pierwszej pomocy.

Od samego początku w sztabie udziela się Dorota Szymkowiak. Wzięło się to z zamiłowania do pomagania i osobistej sytuacji.

Zaczęło się tak, że ja w zasadzie zawsze lubiłam pomagać ludziom. Kiedy chorowała moja córka, musiałam poznać pierwszą pomoc, nauczyć się, w jaki sposób pomóc drugiemu człowiekowi. I tak zaczęła się moja przygoda ze sztabem. Trzeba po prostu lubić pomagać drugiemu człowiekowi. Tego nie można wymusić na nikim, tego nie da się nauczyć jak wiersza na pamięć.Dorota Szymkowiak, Sztab Ratownictwa Zielona Góra

Sztab Ratownictwa współpracuje m.in. ze strażą pożarną i policją. Wspomaga służby mundurowe np. podczas Winobrania i uroczystości państwowych.

Ratownictwo medyczne, przedmedyczne weszło od kilkunastu lat jako jedno z zadań straży pożarnej. Trzeba było do tego się przygotować. Ponad 10 lat temu napisaliśmy program, nawiązaliśmy kontakt z tym sztabem. W Ochotniczej Straży Pożarnej w Raculi zorganizowaliśmy kurs kwalifikowanej pomocy przedmedycznej chyba jako jedna z pierwszych jednostek OSP w okolicy.Krzysztof Sroczyński, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Raculi

Poza pierwszą pomocą Sztab Ratownictwa zajmuje się również wsparciem w poszukiwaniu osób zaginionych.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X