MUZYKA:ZIELONA GÓRA:

Polska i Kanada łączą muzyczne siły! Trwa Jazz Crossing Festival

Zielona Góra słynie z jazzu. Popularność tej muzyki zawdzięcza m.in. uczelnianemu Big Bandowi, a także Piekarni Cichej Kobiety. Właśnie ten klub współorganizuje międzynarodową imprezę z udziałem muzyków jazzowych.

Na Jazz Crossing Festival zagrają artyści z Rosji, Niemiec czy Portugalii. Będą również muzycy, których znamy z lokalnej sceny.

Będą nasze rodzime formacje. Będzie Arek Skolik z Robertem Chyłą i Maciejem Adamczakiem. Zagrają koncert poświęcony Januszowi Muniakowi. Ale przyjadą też formacje z Uzbekistanu i Ukrainy. Zaprosił je Zielonogórski Ośrodek Kultury, jako że też bierze udział w tym przedsięwzięciu. Filharmonia Zielonogórska i orkiestra symfoniczna zagrają wspólny koncert z Kanadyjczykami. Tam solistą będzie Paweł Kowalski, doskonały pianista jazzowy.Jerzy Nowak, Piekarnia Cichej Kobiety

Dla studentów kierunków muzycznych przygotowano warsztaty oraz jam session.

Warsztaty ze studentami – we wtorek i środę. Wezmą w nich udział te zespoły, które w chwili obecnej będą w Zielonej Górze czy w okolicach. I przede wszystkim studenci. Zapraszamy ich oczywiście na warsztaty, ale też i na jam session. Liczymy na to, że będą przychodzili i wieczorami grali z innymi, świetnymi zresztą muzykami. Opiekę artystyczną będzie tu sprawował dr Bartosz Pernal, puzonista i świetny muzyk.Jerzy Nowak

Jazz Crossing Festival potrwa do 6 października. Wydarzenia muzyczne w ramach imprezy odbywają się głównie w Lubuskim Trójmieście, czyli Zielonej Górze, Nowej Soli i Sulechowie.

Festiwal ma również wsparcie zagraniczne. Zainteresowała się nim kanadyjska prowincja Quebec. – Rząd Kanady obiecał, że po pierwszej edycji, w miarę udanej, wejdzie przede wszystkim z pomocą finansową. Postanowiliśmy zrobić ten festiwal (zarówno Kanadyjczycy, jak i my), licząc, że się on rozwinie – zapowiada Jerzy Nowak.

Więcej informacji o festiwalu – w całej rozmowie, a program – na Facebooku.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: