ZIELONA GÓRA:

Policja kontroluje, by uczniowie mogli wypoczywać. Od soboty sprawdzono 13 autokarów

Trwają zimowe ferie. Dzieci i młodzież z naszego województwa spędzają je nie tylko w miejscu zamieszkania, ale i na różnego rodzaju wycieczkach. Nad bezpieczeństwem podczas feryjnych wyjazdów czuwają policjanci, m.in. z Komendy Miejskiej w Zielonej Górze.

Zielonogórska policja uruchomiła stały punkt kontroli autobusów na pętli MZK przy ulicy Wrocławskiej. Działa on codziennie, od 7:00 do 9:00. O tym, jak wygląda kontrola i w jaki sposób muszą się do niej przygotować kierowcy autokarów, przypomina podinsp. Małgorzata Stanisławska, rzecznik prasowy miejskiej komendy:

Taka kontrola trwa od pół godziny, czasem nawet do godziny. Policjanci dokładnie sprawdzają stan techniczny pojazdów, a także stan trzeźwości kierującego. Po kontroli sporządzają specjalny protokół, który jest wręczany przewoźnikowi. Wgląd do protokołu mogą mieć również osoby organizujące wyjazdy. Przede wszystkim kierowca musi mieć przy sobie komplet dokumentów – niedopuszczalny jest brak jakiegokolwiek z nich. Dodatkowo musi mieć obowiązkowe wyposażenie, a sprawność układów pojazdu nie może budzić wątpliwości policjantów.Małgorzata Stanisławska

Od soboty policjanci skontrolowali 13 autokarów w różnych miejscach miasta. Nie stwierdzili poważniejszych nieprawidłowości. W poprzednich latach zwykle były to drobne, łatwe do usunięcia usterki, np. konieczność wymiany żarówki.

Pojazdy w stałym punkcie kontroli autobusów sprawdzają dwaj funkcjonariusze bądź policjant i przedstawiciel Inspekcji Transportu Drogowego. Poza pętlą na Wrocławskiej funkcjonariusze prowadzą kontrolę w miejscach, do których zostali wezwani. O sprawdzenie stanu pojazdu można poprosić pod numerem 68 4762411, 68 4762412 lub 997.

Zobacz więcej
Back to top button
X