HOTZIELONA GÓRA:

Policja apeluje o ostrożność na drodze. Jesienne szarówki to sprzymierzeniec wypadków

Jesienna szarówka to niestety więcej niebezpiecznych zdarzeń na drodze. Policja apeluje zatem o ostrożność. Zarówno kierowców, jak i pieszych oraz rowerzystów. Ci pierwsi powinni zadbać między innymi o odpowiednie oświetlenie swoich pojazdów.

Ważne jest też ściągnięcie nogi z gazu, zwłaszcza w okolicach przejść dla pieszych oraz ścieżek rowerowych. Mówi podinsp. Małgorzata Barska, rzecznik prasowy zielonogórskiej policji.

Kierujący ma zdecydowanie większą szansę na wyjście bez szwanku z takiego zdarzenia. Natomiast pieszy lub rowerzysta, nawet po lekkim wypadku, może mieć poważne obrażenia. Dlatego nazywamy ich niechronionymi użytkownikami dróg. 

Żeby było bezpieczniej warto pomyśleć także o odblaskach. Koszt ich zakupu to zaledwie kilka złotych, a mogą uratować życie. Taki element przynajmniej dziesięciokrotnie zwiększa dystans z jakiego kierujący widzi pieszego lub rowerzystę.

A to znaczy, że kierujący ma dziesięć razy więcej czasu na zareagowanie. Pamiętajmy, auto nie jest w stanie zatrzymać się w miejscu, musi mieć czas na hamowanie. I tutaj uwaga do pieszych i rowerzystów – mimo, że według prawa macie pierwszeństwo, nie egzekwujmy tego prawa bez zastanowienia. 

Odblaski są ważne tym bardziej, że w okresie jesienno – zimowym większość pieszych decyduje się na ubrania w ciemnych kolorach. Odblaski można założyć między innymi na rękach oraz torbach lub plecakach.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: