LUBUSKIE:POLSKA I ŚWIAT:WAŻNEZIELONA GÓRA:

Podróż koleją coraz droższa. PKP Intercity podnosi ceny kolejnych biletów

Kiepska informacja dla pasażerów PKP Intercity – spółka poinformowała kilka dni temu o kolejnych planowanych podwyżkach cen swoich biletów. I to już teraz – czyli droższe okażą się również wyjazdy na zbliżające się ferie zimowe. Podwyżki sięgają nawet kilkunastu procent. 

Droższe bilety mają dotyczyć także przewoźnika TLK. Mówi Piotr Tykwiński, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego województwa lubuskiego.

Wszystkie te podwyżki sięgają ponad 10%. A informowanie, że ponoć będzie można pojechać jednak taniej, to tylko akcje promocyjne z haczykiem. Bo żeby tak było, to bilety trzeba kupić z bardzo dużym wyprzedzeniem czasowym. Postulujemy zatem o przyjęcie rozwiązań europejskich, np. z Niemiec. Gdzie na jednym bilecie można podróżować po całym kraju. 

Jest to swego rodzaju bilet miesięczny. Według działaczy Lewicy takie rozwiązanie mogłoby obowiązywać także u nas, ale na zupełnie innym poziomie cenowym. Według Tomasza Nesterowicza stawką idealną dla polskich realiów byłoby od 100 do 150 złotych.

Komunikacja publiczna ma przede wszystkim funkcje publiczne. Ma umożliwiać mieszkańcom przemieszczanie się. Ich podstawą nie może być generowanie przede wszystkim zysków. Jak było w przypadku spółki Orlen, która zarabiała na Polakach. 

Według Nesterowicza wciąż rosnące ceny to nic innego jak efekt wieloletnich zaniedbań ze strony rządu.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00