ZIELONA GÓRA:

Pod Urzędem Marszałkowskim poleje się krew

Liczę na to, że wspólne zaangażowanie kilku instytucji i mieszkańców pozwoli na uzupełnienie braków w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa – mówi marszałek Elżbieta Polak.

Akcja zbiórki krwi pod urzędem jest skierowana praktycznie do wszystkich mieszkańców Zielonej Góry i okolic. Jednak specjalne zaproszenia trafiły do najbliższych „sąsiadów” urzędu marszałkowskiego, tj. do Starostwa Powiatu Zielonogórskiego, Urzędu Miasta Zielona Góra, LOW Narodowego Funduszu Zdrowia, delegatury Najwyższej Izby Kontroli, delegatury Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego, szpitala wojewódzkiego i Polikliniki.

BADANIA LABORATORYJNE…

Pielęgniarka pobierze próbki Twojej krwi, w celu wykonania wstępnych badań laboratoryjnych.
– Jeśli oddajesz krew po raz pierwszy, badania będą obejmować: grupę krwi oraz pełną morfologię krwi.
– Jeśli systematycznie oddajesz krew, badany będzie tylko poziom Twojej hemoglobiny (wówczas próbka krwi może być pobierana nie z żyły, ale z palca) lub morfologia krwi, gdyż raz w roku każdemu dawcy wielokrotnemu należy oznaczyć pełną morfologię krwi.

BADANIE LEKARSKIE…

Teraz czeka Cię spotkanie z lekarzem, który dysponuje już wynikami badań wstępnych, ma do dyspozycji wypełniony przez Ciebie kwestionariusz dawcy i przeprowadzi z Tobą wywiad na temat stanu Twojego zdrowia. Z nim należy podzielić się wszelkimi wątpliwościami, jakie mogą się pojawić w trakcie wypełniania kwestionariusza. Lekarz także zmierzy ciśnienie krwi, osłucha klatkę piersiową i ostatecznie zdecyduje o tym, czy możesz oddać krew czy nie.

ODDANIE KRWI…

Pobieranie krwi odbywa się w specjalnym pomieszczeniu i jest zabiegiem nie obarczonym praktycznie żadnym ryzykiem zakażenia, z uwagi na stosowanie w trakcie pobierania krwi wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. Samo pobieranie krwi trwa około 10 minut, ale łączny pobyt w miejscu pobierania krwi od zarejestrowania do zakończenia oddawania krwi może trwać nawet ok. 1 godziny, a w przypadku osób oddających osocze metodą plazmaferezy automatycznej i dawców płytek krwi – około 2 godzin a nawet dłużej.
Podczas donacji pobierane będą również próbki Twojej krwi do badań pozwalających zdiagnozować, czy nie jesteś nosicielem niektórych chorób zakaźnych. Nie wymaga to dodatkowego nakłuwania żyły, gdyż do badań wykorzystuje się krew pobieraną do worka. Badania te obejmują: test kiłowy, antygen HBs, DNA-HBV, przeciwciała anty-HCV, RNA HCV, przeciwciała anty-HIV oraz RNA HIV.

PO ODDANIU…

Po oddaniu krwi otrzymasz:
– posiłek regeneracyjny o wartości 4 500 Kcal (może to być np. 8 tabliczek czekolady);
– zwolnienie z pracy w dniu oddania krwi;
– legitymację Honorowego Dawcy Krwi (w niektórych miejscach legitymacja wydawana jest dopiero podczas kolejnej donacji).

Autor: Paweł Hekman

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00