ZIELONA GÓRA:

Pod rosyjskim cesarzem [Nieznana Zielona Góra]

Przy dawnej Bismarckstrasse 5 (dziś ul. Bolesława Chrobrego 15/17) znajdują się dawne zabudowania Hotelu “Zum Russischer Kaiser” (“Pod Rosyjskim Cesarzem”). Jeszcze w 1870 był to jedyny dom w okolicy.

Posesja była dość spora i mieściła budynek mieszkalny z częścią hotelową, ogrodem z altaną, pawilonem muzycznym, koloniadą oraz kręgielnią – miejscem ulubionej rozrywki ówczesnych mieszkańców miasta.

W 1880 roku do starego budynku hotelowego (ze spadzistym dachem) dobudowano nowy, w stylu neorenesansowym. Oba budynki pomimo spełniania funkcji hotelowych całkowicie się od siebie różniły architektonicznie. Nie przeszkadzało to jednak w prowadzeniu jednego z lepszych hoteli w mieście z doskonałą kuchnią.

W latach 20. XX wieku restauracja hotelowa była oficjalnym miejscem spotkań Organizacji Niemieckich Subiektów Sklepowych (Deutschnationaler Handlugsgehilfen Verband). Dawne reklamy prasowe, Grünberger Wochenblatt, zapraszały na babkę ziemniaczaną serwowaną w restauracji.

Po pierwszej wojnie światowej, w 1920 roku, budynki hotelowe zostały przejęte przez Starostwo Powiatowe. W 1928 roku w nowszej części zaczęła działać szkoła rolnicza Zakładu Naukowego Sadownictwa, Winiarstwa i Ogrodnictwa (Lehransalt fur Obst, Wein und Gartenbau), która funkcjonowała do 1945 roku.

Obecnie budynki spełniają funkcje mieszkalne i administracyjne Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Kamienice z zewnątrz są zaniedbane, ale warto zwrócić uwagę na pięknie zdobione drzwi wejściowe czy kolorowe elementy okienne z tyłu budynku, aby się zachwycić.

Zapraszam na spacer po wnętrzach dawnego hotelu…

 

Tekst i materiał ikonograficzny:
dr Grzegorz Biszczanik – historyk, filokartysta, znawca dziejów Zielonej Góry. 

 

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: