ZIELONA GÓRA:

Plany wzrostu podatku dla lokalnych przedsiębiorców. Zapłacą więcej za nieruchomości?

W mieście mogą wzrosnąć podatki dla przedsiębiorców. Rada Dzielnicy pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie wysokości stawek i zwolnień od podatku od nieruchomości.

Według obowiązującej uchwały, przedsiębiorcy płacą obecnie 0,70 zł od metra kwadratowego powierzchni zajmowanego obszaru. Projekt nowych przepisów zakłada, że stawka ma wzrosnąć do 0,95 zł. Ma obowiązywać od początku przyszłego roku.

Sytuacja budżetowa miasta wynika z negatywnych zmian proponowanych przez rząd. I to należy jasno powiedzieć. Jestem przeciwnikiem tego, aby zielonogórscy przedsiębiorcy – mali, średni, bo mówię tu o sklepikarzach, o kwiaciarniach, o warsztatach – finansowali zmiany, które wprowadza rząd. Negatywne, niekonsultowane z samorządami. Dlatego jestem przeciwny podnoszeniu przedsiębiorstwom podatków, tym bardziej, że sam jestem przedsiębiorcą. Wiem, jak jest ciężko. Są ZUS-y, PIT-y, VAT-y i to niczego nie ułatwi.Marcin Pabierowski, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej

Radny przedstawił też odpowiedź na swoją interpelację w sprawie wpływu ustawowych zmian w podatku PIT na budżet miasta. „Zgodnie z wyliczeniami Związku Miast Polskich, ubytek dochodów z tego tytułu dla miasta Zielona Góra kształtuje się na poziomie około 36 mln złotych” – czytamy w odpowiedzi prezydenta miasta. Janusz Kubicki odniósł się do sprawy również w audycji Prezydent na 96 FM.

Czasami część osób robi burzę tam, gdzie jej nie ma, starając się wzbudzić jakiś niepokój. Nie wiem, po co, z czego to wynika. Piętnastego na pewno złożę budżet do rady miasta. Będzie to dalej budżet, który będzie zawierał i elementy związane z rozwojem tego miasta, ale również utrzymaniem tego, co posiadamy. Sięgniemy nie do kieszeni zielonogórzan, ale przedsiębiorców. Nie mamy innego wyjścia. Jeżeli ktoś uważa, że nie podniesiemy cen swoich usług, to jest w błędzie bo to jest normalne. Jeżeli ktoś coś podnosi, pozostali też mają do tego prawo.Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry

Projekt uchwały ws. podatku od nieruchomości trafi do Komisji Gospodarki i Komisji Rozwoju Miasta, a następnie na sesję miejskiej rady.

Poniżej – cała audycja Prezydent na 96 FM.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00