WAŻNEZIELONA GÓRA:

Plac Praw Kobiet w Zielonej Górze? Rusza obywatelska inicjatywa

Ubiegłoroczne protesty w obronie praw kobiet odbiły się szerokim echem. W Warszawie, podczas jednej z demonstracji na rondzie Romana Dmowskiego, zawisła tabliczka z napisem „Rondo Praw Kobiet”. To wydarzenie zainspirowało do działania zielonogórskich aktywistów.

Komitet „Wspólnie o prawa kobiet” chce, aby plac przed komendą policji otrzymał nazwę „Plac Praw Kobiet”. W ten sposób zamierza zwrócić uwagę na prawa obywateli, które próbowała odebrać władza.

Od 5 lat obecna władza depcze nasze prawa, prawa kobiet. Najpierw odebrała nam dofinansowania do in vitro, potem możliwość tego, aby antykoncepcja awaryjna była dostępna powszechnie i bez problemu. Później chciała położyć rękę na konwencji antyprzemocowej. Przez te całe 5 lat chciała zaostrzyć prawo dotyczące przerywania ciąży. I ta nazwa to ma być symbol. Ale to nie ma być tylko plac Praw Kobiet – to ma być symbol tego, że jeżeli jakakolwiek władza położy rękę na prawach obywatelskich, to wszyscy będziemy bronić praw każdej osoby i każdej grupy.

Miejsce nadania nazwy „Plac Praw Kobiet” jest nieprzypadkowe – podkreślają członkowie komitetu. Wybrali skwer naprzeciwko policji i prokuratury również po to, by przypomnieć, jaką rolę w obronie praw obywateli mają te instytucje.

Prawa kobiet to prawa człowieka. Apeluję do mężczyzn: panowie, wspierajcie kobiety w tym działaniu. Stwórzmy to symboliczne miejsce właśnie tutaj – tak, żeby każdy funkcjonariusz czy pracownik prokuratury, który idzie do pracy, mógł przejść obok tego miejsca i mieć refleksję nad swoją rolą. To są instytucje, które powinny bronić naszych praw. Mam nadzieję, że tak właśnie będzie.

Komitet przygotuje uchwałę w sprawie nadania nazwy placowi. Po tym, jak się zarejestruje, zacznie zbierać podpisy poparcia mieszkańców. Potrzebują co najmniej 300 podpisów.

Następnie projekt uchwały trafi pod obrady rady miasta. Radni najpierw będą procedować go na komisjach wskazanych przez przewodniczącego rady miasta. Później trafi to pod obrady i radni będą głosować. Zachęcam od razu, żebyśmy ponad podziałami zagłosowali za tym, aby ten plac nosił nazwę „plac Praw Kobiet”.

Zbiórka podpisów ruszy już w tę sobotę o 13:00 w galerii handlowej Auchan.

autorzy: Aleksandra Pietruszewska, Jerzy Jackowski

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00