ZIELONA GÓRA:

Mamy plac Piłsudskiego, możemy mieć pomnik – proponują radni

Do obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości pozostało niecałe półtora roku. Zielonogórscy radni z klubu Platformy Obywatelskiej przekonują, że przygotowania należy rozpocząć już teraz. Propozycją na upamiętnienie wydarzenia jest postawienie pomnika Józefa Piłsudskiego.

Radni przygotowali projekt uchwały o budowie monumentu. Podkreślają, że jest to inicjatywa apolityczna – występują z nią jako grupa radnych i chcą zebrać głosy poparcia zielonogórzan.

– Bez względu na poglądy historyków i czasami dyskusje akademickie osoba marszałka Piłsudskiego najbardziej kojarzy nam się z wydarzeniami z listopada 1918 roku. Taki pomnik w naszym przekonaniu w sposób należyty, godny, uczci tę datę w historii naszego kraju – mówi Adam Urbaniak, przewodniczący rady miasta Zielona Góra.

Zdaniem radnych procedury związane z budową mogłyby wyglądać tak, jak w przypadku pomnika Żołnierzy Wyklętych. Projekt i jego wykonawca zostałby wyłoniony w drodze konkursu architektonicznego.

Monument stanąłby w Parku Tysiąclecia, przy placu nazwanym na cześć marszałka.

– Jest to miejsce ogólnodostępne, widoczne, również pozwalające na to, aby przeprowadzić uroczystość, miejsce czytelne i rozpoznawalne przez mieszkańców. Dodatkową zaletą tego miejsca jest to, że wszystkie prace projektowe można przeprowadzać już teraz, z uwagi na to, że cały czas jest przeprowadzana procedura związana z rewitalizacją parku – uważa radny Marcin Pabierowski.

Orientacyjny koszt wykonania monumentu waha się między 250 a 500 tysięcy złotych. Radni zakładają, że sposób finansowania inwestycji także zostanie poddany dyskusji.

Projekt uchwały w sprawie budowy pomnika zostanie przedstawiony 27 czerwca na sesji rady miasta. Dostęp do niego będą mieć także wszystkie zainteresowane osoby.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: