ZIELONA GÓRA:

Piwnica Winiarska przy ulicy Wodnej czeka na turystów

Wybudowana w 1786 roku na winnicy Johanna Jeremiasa Seydela piwnica jest zabytkiem niewątpliwie wartym zwiedzenia. Wiele osób uznało ją za najwspanialszą piwnicę winiarską w Zielonej Górze. Dlaczego jednak jest tak wyjątkowa i czym różni się od pozostałych winnic? 

Piwnica osadzona przy ul. Wodnej to prawdopodobnie jedyna taka piwnica winiarska w Polsce. Została wybudowana przez jednego z najsłynniejszych winiarzy w Zielonej Górze. Obecnie zajmuje się nią winiarz i właściciel winnicy Miłosz w Łazie – Krzysztof Fedorowicz. 

Rozmawialiśmy z dr. Arkadiuszem Cincio, z Muzeum Ziemi Lubuskiej na temat historii tego miejsca. 

Powstała ona w XVIII wieku, konkretnie w roku 1786, na wzgórzu, które po niemiecku nazywało się Rodeland. W owym czasie większość tego wzgórza należała do rodziny Seydelów, którzy byli jednymi z większych posiadaczy winnic w Zielonej Górze. Jest to piwnica wyjątkowa, jedyna tutaj na terenie naszego miasta, jeśli nie na terenie Polski, ponieważ mamy tutaj piwnicę w stylu francuskim, które spotyka się często w rejonie Bordeaux. <span class="su-quote-cite">dr Arkadiusz Cincio, kierownik Działu Winiarskiego w Muzeum Ziemi Lubuskiej </span>

Dr Arkadiusz Cincio opisał również piwnicę i powiedział, dlaczego warto ją odwiedzić. 

Z zewnątrz, budowla nie wygląda zbyt okazale, o tyle gdy przekroczy się drzwi, człowiekowi ukazuje się całkowicie inny świat. Wyjątkowa piwnica, bardzo długa jak na nasze zielonogórskie warunki, istnieje kontrast pomiędzy takim bardzo skromnym wejściem, a wielkimi wnętrzami. Wizyta w takiej piwnicy ma zupełnie inny wymiar niż odwiedzenie zatłoczonego stoiska. <span class="su-quote-cite">dr Arkadiusz Cincio, kierownik Działu Winiarskiego w Muzeum Ziemi Lubuskiej </span>

Piwnicę będzie można zwiedzić podczas tego weekendu. Będzie czynna od piątku do niedzieli 15 września, w godzinach od 15 do 19. Zwiedzanie jest bezpłatne.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00