ZIELONA GÓRA:

Pijmy kranówkę, bo warto. Z korzyścią dla portfela i środowiska

Woda z kranu jest zdrowa i bezpieczna – przekonują Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja. Spółka prowadzi kampanię, w której zachęca mieszkańców do korzystania z miejskich zasobów wody.

Woda wodociągowa, w odróżnieniu od butelkowanej, jest zawsze świeża. Ogranicza również zużycie plastiku, a tym samym – zanieczyszczenie środowiska.

Obecnie woda, która jest w plastikach, jest długo przechowywana w sklepach na półkach i niestety zanieczyszczamy tym plastikiem środowisko. Przewagą wody z kranu jest to, że jest to woda zawsze świeża, o odpowiedniej temperaturze, jest na bieżąco badana. Śmiało można powiedzieć, że wodociągi zielonogórskie spełniają wszystkie normy. Jesteśmy na bieżąco monitorowani i sami posiadamy akredytowane laboratorium, które tę wodę bada na każdym etapie jej produkcji.

Zielonogórskie wodociągi przypominają, że do bezpośredniego spożycia nadaje się tylko zimna woda. Chwilę po odkręceniu kurka woda powinna swobodnie spłynąć. Dopiero potem możemy się jej napić.

Zanim napijemy się wody bezpośrednio z kranu, to najlepiej spuścić troszeczkę jej strumień, jeżeli była chwila przerwy w obiegu, czyli rano, po nocy, a szczególnie – po dłuższych przerwach naszej nieobecności w domach, na przykład po urlopie. Po wakacjach w szkołach też przypominaliśmy, że wodę w sieci należy spuścić, przepłukać i otworzyć krany wtedy, kiedy woda nie była używana w sieci.

„Kranówka” ma także walor ekonomiczny, ponieważ jest około 250 razy tańsza od butelkowanej. 2 litry wody wodociągowej kosztują jeden grosz.

Z wody kranowej korzystają zielonogórskie urzędy i rada miasta. ZWiK zamierza przekonać do niej również restauratorów.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: