ZIELONA GÓRA:

Pies pod choinkę – raczej zabawkowy. Prawdziwy to obowiązek

Święta to m.in. poszukiwanie idealnego gwiazdkowego prezentu, także dla dzieci. Nie należy jednak ulegać prośbom najmłodszych, by podarunkiem było żywe zwierzę. Są sytuacje, w których kończy się to o wiele gorzej niż dla pluszowych misiów.

Trzeba pamiętać, że zwierzak, choć początkowo mały i puszysty, może wyrosnąć na sporego. Pojawienie się pupila to także mnóstwo obowiązków, którym dzieci mogą nie sprostać.

Bardzo często podejmujemy decyzję emocjonalnie. Dajemy się namówić dzieciom, bo to fajnie powiedzieć: tak, kupię ci pieska. Potem się okaże, że piesek nasika, zacznie niszczyć nogi od stołu, pogryzie nasz telefon. Okaże się, że trzeba z nim wychodzić na spacer i to jakieś pięć razy dziennie. Trzeba go szkolić, bo jeżeli się nim nie zajmujemy, to sam zaczyna się sobą zajmować. A wtedy wymyśla to, co dla niego fajne, czyli gryzienie wszystkiego, co się da. Wtedy pies ląduje w schronisku i jest to dla niego najniższy wymiar kary.Katarzyna Sobieszek, Inicjatywa dla Zwierząt

Rola rodziców jest w tym, by do tej decyzji podejść rozsądnie – dodała Katarzyna Sobieszek. Podkreśliła, że dzieci często nie są przygotowane na to, by poświęcać czas czworonogowi.

Wzięcie psa do domu to obowiązki dla wszystkich. Rodzice wyobrażają sobie, że dziecko chce psa, więc się nim zajmie. Nie jest to prawda. Dziecko przestanie się nim zajmować dość szybko. Tak samo jak bawi się zabawkami, a później rzuca je w kąt.

Zobowiązań wymaga także adopcja zwierzęcia ze schroniska. Ewentualni właściciele muszą wypełnić ankietę. Deklarują, że poniosą wszystkie koszty opieki, zadbają o zdrowie i ruch czworonoga. Nierzadko przygarnięcie psa lub kota poprzedzają długie rozmowy z wolontariuszami placówki.

Jak zatem uczyć dzieci odpowiedzialności względem zwierząt? Rozmawiać, ale i angażować w działania na rzecz schroniska. Uczniowie zielonogórskich szkół uczestniczą np. w akcji „Psu na budę”, w której budują schronienia dające ciepło w zimie.

UWAGA
W związku z okresem świątecznym zielonogórskie schronisko wstrzymało adopcje zwierząt. Obowiązuje to do 28 grudnia.
Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00