ZIELONA GÓRA:

Piękna willa przy Wrocławskiej [Nieznana Zielona Góra]

Przy dzisiejszej ul. Wrocławskiej 12 (dawniej Breslauerstrasse 36) znajduje się jedna z ciekawszych kamienic naszego miasta z charakterystycznymi motywami winorośli.

Pierwotnie w miejscu tej pięknej i okazałej kamienicy znajdowały się dwa niewielkie budynki gospodarcze należące do rodziny Juliusa Helbiga. Budynki spłonęły w 1832 r., a w ich miejscu Helbig wybudował dom. Został on kupiony przez Otto Seemana, który postanowił w 1907 r. przebudować parterowy dom na luksusową willę. Posiadała one ozdobne dekoracje fasad z motywami winorośli oraz atrybutami kowalskimi nawiązującymi do pracy dawnego właściciela (które zachowały się do dzisiaj).

Seeman zadbał także, aby wnętrza i wszystko wokół kamienicy nawiązywało do modnego secesyjnego budownictwa. Zdobione balustrady, drzwi, posadzki miały być uzupełnieniem tej pięknej kamienicy. W 1908 r. dodatkowo zatwierdzono projekt bogato zdobionego ogrodzenia bramnego z motywami kwiatowymi otwierającego się do wewnątrz posesji. Został on zrealizowany i widniał na mapach katastralnych. To był majstersztyk sztuki secesyjnej!

W latach 30. XX wieku kamienica była tzw. “czynszówką”, a mieszkania, przez spadkobierców Seemana, były wynajmowane sześciu rodzinom.

Funkcje mieszkalne budynek spełnia do dzisiaj. Pomimo swojego piękna, budynek potrzebuje remontu, gdyż fasada zaczyna się sypać. Część właścicieli zaczęła robić remonty na własną rękę, co powoduje powolne zacieranie zabytkowych elementów. Przykurzona perła miasta…. Niebawem jednak ma doczekać się odświeżenia elewacji.

Tekst i materiał ikonograficzny:
dr Grzegorz Biszczanik – historyk, filokartysta, znawca dziejów Zielonej Góry. 

 

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: