KULTURA:ZIELONA GÓRA:

Papieski poemat na zielonogórskiej scenie – „Pieśń o Bogu ukrytym”

Polska Opera Królewska wraca do Zielonej Góry. Po udanej wyjazdowej premierze spektaklu „Dziady-Widma” w listopadzie minionego roku przygotowała kolejny występ. A będzie to dzieło wyjątkowe, stworzone z równie wyjątkowymi wykonawcami.

Nie każdy wie, że św. Jan Paweł II – papież, był również poetą. Jeszcze w seminarium duchownym napisał poemat „Pieśń o Bogu ukrytym”. To właśnie ten utwór Karola Wojtyły zainspirował artystów do stworzenia oratorium o tym samym tytule.

Może państwu nie jest specjalnie znany ten poemat, bo nawet zdarzają się kapłani, którzy robią duże oczy i nie wiedzą, co to jest „Pieśń o Bogu ukrytym”. Ale na pewno każdy z was słyszał przynajmniej fragment – czterowiersz, taki evergreen Wojtyły: „Miłość mi wszystko wyjaśniła, Miłość wszystko rozwiązała – dlatego uwielbiam tę Miłość, gdziekolwiek by przebywała”. I ta „Pieśń o Bogu ukrytym” stanowi przeze mnie zrobione libretto.<span class="su-quote-cite">Ryszard Peryt, dyrektor Polskiej Opery Królewskiej</span>

Muzykę do utworu skomponował Włodek Pawlik, laureat nagrody Grammy. Artysta pracował wcześniej z Ryszardem Perytem nad tryptykiem „Via Sancta”. Odnosił się on do życia św. Jana Pawła II. „Pieśń o Bogu ukrytym” była jedną z części tego tryptyku.

W oratorium „Pieśń o Bogu ukrytym” występuje chór i orkiestra Polskiej Opery Królewskiej, trio Włodka Pawlika oraz soliści: mezzosopranistka Aneta Łukaszewicz i baryton Witold Żołądkiewicz. Sam Ryszard Peryt będzie zaś narratorem spektaklu.

Będą także projekcje, które temu towarzyszą i pewna minimalna akcja. Bierze w tym udział cały zespół Polskiej Opery Królewskiej. A dlaczego taki tytuł – „Pieśń o Bogu ukrytym”? Gdzie on się ukrywa, ten Bóg? To jest treść tego poematu. Że właściwie nasze oczy są przyćmione doczesnością. Wydaje nam się, że jest ukryty, a on jest wszędzie. W tym sensie jest to bardzo metafizyczny utwór.<span class="su-quote-cite">Ryszard Peryt</span>

Za pamięć o tym, jak dużym powodzeniem cieszył się spektakl „Dziady-Widma” oraz organizację kolejnego spektaklu w Zielonej Górze dziękował prezydent Janusz Kubicki.

To wielki zaszczyt gościć w Zielonej Górze naszego honorowego obywatela, na co dzień dyrektora Polskiej Opery Królewskiej, który po raz kolejny chce zaskoczyć zielonogórzan kolejnym przedstawieniem. Wiem, że pierwsze przedstawienie było wielkim sukcesem, ponieważ mieliśmy problem, aby pozwolić je obejrzeć wszystkim, którzy byli zainteresowani (poprzedni występ odbył się w konkatedrze; zabrakło miejsc – przyp. red.). Stąd druga wizyta, za którą bardzo dziękujemy.<span class="su-quote-cite">Janusz Kubicki</span>

Tym razem ograniczona liczba miejsc będzie mniejszym zmartwieniem. Przedstawienie „Pieśń o Bogu ukrytym” odbędzie się bowiem w amfiteatrze. Początek spektaklu – w środę o 19:30.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00