ZIELONA GÓRA:

Pamiętajmy o miejscach pamięci

Wśród gości zapowiedziano m.in. prof. Andrzeja Kunerta, sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, prof. Czesława Osękowskiego, rektora UZ, dr Andrzeja Toczewskiego, dyrektora MZL oraz dr hab. Bogumiłę Burdę, prof. UZ.
W Zielonej Górze, poza kwaterami żołnierzy na zielonogórskim cmentarzu, w kilku miejscach naszego miasta znajdują się również obeliski upamiętniające przejście wojsk radzieckich. Poza tym na terenie dawnej Polskiej Wełny stał kiedyś obelisk upamiętniający zielonogórską filię hitlerowskiego obozu pracy Gross- Rosen. Obecnie stoi on na skrzyżowaniu ul. Wrocławskiej i Lwowskiej. Na terenie dzisiejszego województwa lubuskiego było w sumie 11 filii obozów pracy, m.in. w Nowej Soli i Sławie.
Świadomość mieszkańców na temat miejsc pamięci w ich miejscowościach nie zawsze jest duża. Zdaniem prof. Burdy większa świadomość jest wśród osób starszych, które jeszcze pamiętają czasy II wojny światowej. Jednak jest ich coraz mniej i dlatego dużą rolę w podtrzymywaniu pamięci odgrywają np. lokalni historycy i nauczyciele.
Profesor Burda odniosła się również do ostatnich wydarzeń związanych ze zbezczeszczeniem pomnika żydowskich ofiar mordu w Jedwabnem oraz żołnierzy radzieckich w Warszawie. – Jest mi przykro i smutno, że takie wydarzenia mają miejsce w naszym kraju. Musimy zdać sobie sprawę, że żołnierze armii radzieckiej, którzy szli w czasie wojny wykonywali rozkaz, i szli w określonych zadaniach. Taki był podział i konsekwencja Karty Atlantyckiej i sojuszy. W związku z tym nie możemy powiedzieć, że zginęli, bo weszli na tę ziemię. Oni szli, bo taki mieli rozkaz. (…)  Każdemu, który zginął w imieniu tragedii II wojny światowej należy się szacunek.- powiedziała prof. Burda. Nasza rozmówczyni podkreślił również, że jeśli chcemy, aby inne narody szanowały polskie mogiły wojenne, my powinniśmy szanować pomniki i mogiły innych narodów. Jako przyczynę takich wydarzeń, jakie miały miejsce ostatnio prof. Burda wymieniła nie do końca ukształtowane poczucie świadomości, tradycji, kultury i szacunku do przeszłości.

Autor: Jakub Suszka

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00